otrdiena, 2018. gada 11. decembris

Bērnu kolonija (apraksts) ^


*"Rīts" Nr.37.  no 06.02.1936.












* "Brīvā Zeme" Nr.139  no  26.06.1937.












 

Līdz ar visas mūsu dzīves pārorientēšanos visa centrā tagad ir nostādīts cilvēks. Dzimstību pacelšanas un mirstību samazināšanas problēmai tagad ir piešķirta redzama vieta visā valsts politikā. Ja pirmā daļa dzimstību pacelšana saskaras ar daudziem stipri sarežģītiem jautājumiem, tad mirstību apkarošanas jautājumam varam pieiet tiešāki un reālāki. Bet no šo abu problēmu atkarīgā koeficienta atkarājas dzīvā spēka pieaugums vai mazināšanās.

Šiem jautājumiem nopietnu vērību piegriezusi Rīgas pilsētas valde, atverot bērnu koloniju, modernizējot slimnīcas, ierīkojot jaunus veselības kopšanas punktus, gādājot par daudzbērnu ģimeņu piemaksām u. t. t. Atklājot Baltezera pilsētas bērnu vasaras koloniju, Rīgas pilsētas galva R.Liepiņš starp citu uzsvēra, ka pilsētas valde iespējamo līdzekļu robežās darīs visu, lai gādātu par pilsētas dzīvā spēka veselību un pieaugumu. Līdz šim Rīgas pilsētas bērniem nebija savas mītnes. Kaut gan kolonija darbojās Ķīšezera malā, bijušā Zvēru dārza ēkās, tomēr šo mītni nevarēja uzskatīt par pilnīgu, kas atbilstu visām modernām prasībām. Bet nāca klāt vēl jauna nelaime. Zvēru dārzs bija jāatjauno, un maziem vasaras viesiem bija jāmeklē cita atpūtas vieta. Par tādu 1936. gada sākumā izraudzīja Baltezeru. Būvi uzsāka tā paša gada 4. martā, bet beidza jau pēc dažiem mēnešiem 3. jūnijā, kad vasara bija atvērusi savus saulainos vārtus. Jaunā kolonijā ir 15 atsevišķas ēkas: 8 grupu mājas. 1 virtuve ar ēdamistabu, 1 pārvaldes māja, 1 bērnu slimnīca, 1 veļas mazgātava un dušu pirts, ledus pagrabs, malkas šķūnis, ūdens tornis un ūdens piegādes ierīce. Koloniju ietver jauns priežu mežs Baltezera un Carnikavas šosejas malā; piešķirot vietai izdevīgu ģeogrāfisku stāvokli gan satiksmes, gan klimata ziņā. Kolonijā darbojas 40 darbinieki, starp kuriem 1 ārsts, 1 žēlsirdīgā māsa un 1 zobārsts. Kolonijā bērnus sadala saimēs, kurām ir lielas ģimenes raksturs. Tāpēc katra saimes māja ietver vienu dzīvokli ar visām ērtībām. Bērnu vajadzībām nepārtraukti darbojas maza slimnīca un zobārstniecības kabinets. kas uzmana un rūpējas par mazo viesu veselību. Kolonijas darba laiks noteikts no maija sākuma līdz septembra beigām. Patreiz kolonija iekārtota 250 bērniem, kuru sastāvs mainās jūlija vidū. Kolonijas iekārtošana Rīgas pilsētas valdei izmaksājusi pāri par Ls 330.000. Bet līdz ar to viņai samazināsies tie izdevumi, kurus prasīja vārgo un neveselīgo bērnu ārstēšana, jo daudzi no maziem vasarniekiem, pavadot dienas sausā, saulainā parkā pie svaigas pārtikas audzinātāju uzraudzībā, atgūs sabojāto veselību un dzīves spēku. Un līdz ar to būs panākts svētīgs augstākās cilvēcības darbs. Kolonijas budžets 1937. gadam noteikts uz Ls 61.332,—. Katra bērna izmaksa aprēķināta Ls 1,80 dienā. Jo skaļāk atskanēs mūsu bērnu sudrabainie smiekli un brūnākas kļūs viņu sejas rudens zeltainā dzeltenumā, jo varenāks būs mūsu dzīvā spēka pieaugums un turpinājums. Par šo apstākļu labvēlīgu atrisinājumu ir gādājusi Rīgas pilsētas valde.

Bērnu koloniju „Baltezers“.
Otrā pusē ezeram redzama Rīgas pilsētas ūdensvada 1 sūkņu stacija.

Bērnu kolonijas galvenais laukums un dzīvojamās ēkas.

1937.07.01 Pašvaldības /Pašvaldību/ Darbinieks
* "Latvijas Architektūra" Nr. 4/5  no 01.01.1938.

===================
 16.10.2024. 
Pie bijušās bērnu kolonijas arvien tuvāk nāk māju apbūve, izcērtot mežu. Bet pašā kolonijas teritorijā nebija iespējams iekļūt, lai apskatītu kā tā izskatās šajos laikos. Teritorija ir privatizēta un vārti priekšā. Diemžēl.
 



********************************< šurpu - turpu >********************************




**********************************************************************************

-

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru