1938.gadā apceļodams Latvijas, tajā skaitā arī Vidzemes zvejniekus līdz pat Ainažiem, dzejnieks Vilis Veldre ir viedi sacījis: “Vecs Vidzemes zvejnieks atgādina krietnu amatnieku. Viņš ir stings kā sakaltis ābols. Viss viņa mūžs pagājis grūtā darbā, toties mūža vakarā, ja viens vīra gados taupīgi dzīvojis, viņš nav nekāds tukšinieks.”
Viens no Carnikavas simboliem ir nēģu (jeb kā to sauca vietējie – zuteņu) un lašu ķeršanas pasīvais rīks tacis. Tacis tika ierīkots aizsprosta veidā Gaujas upes seklajās vietās lašu un nēģu migrācijas vietās. Tā bija īpašas konstrukcijas laipa, konstrukcijas stiprināšanai izmantoja īpašas sasaistes, no tača iegremdēja vairākus murdus. Carnikavieši tačus būvēja no jūnija un ņēma nost īsi pirms ledus iešanas, gatavojot konstrukciju no vairākus gadus gatavinātiem materiāliem. Katrai konstrukcijas daļai bija savs nosaukums, speciālus grozus – murdus gatavoja no kārklu klūgām. Nēģu zveja sākās no jūlija beigām, nēģus Carnikavā zvejoja jau Livonijas valsts laikā.
Carnikavā pastāvēja arī sava zvejas māja. Ir ziņas, ka jau 19.gs. eksistēja ēka ar zivju audzētavu pagrabā, no veciem laikiem eksistēja nēģu ceptuve. Modernu zvejas māju ar ceptuvēm, noliktavām, skatu torni un sarīkojuma zāli sāka celt 1933. gadā. Ražošana paplašinājās arī kolhoza laikā. Šajā ēkā noritēja arī Nēģu degustācijas un ekskursijas, uz šejieni jau 20.gs. 30. gados brauca speciālie Nēģu vilcieni. Īpaša ir arī senā Carnikavas nēģu recepte, kopš 2015. gada Carnikavas nēģi iekļauti ES tradicionālo īpatnību un ģeogrāfiskās izcelsmes produktu.
Carnikava ir ūdeņiem bagāta, tāpēc zvejoja ne tikai Gaujā, bet arī jūras līcī un apkārtējos ezeros. Tikai īsu periodu uz pavasara pusi zvejniekiem bija laiks salāpīt tīklus un vadus. Tradicionāli šeit zvejoja nēģus, lašus, taimiņus, vimbas, sīgas, zandartus, reņģes, butes, brētliņas, zušus, lučus u.c. Carnikavā bija zināmi vairāki zvejas veidi: lašu zveja jūrā ar vadiem, zušu zveja ar āķiem, ezera zveja ziemā, nēģu zveja ar slotiņām, ledus reņģu zveja un, protams, nēģu un lašu zveju ar tačiem.
Pie tīkliem |
Zemāk piedāvājām aplūkot carnikaviešiem ekonomiski nozīmīgākus zvejas veidus, kas veidoja Carnikavas zvejnieku tradīcijas.
Renģu zveja nozvejoto reņģu daudzuma dēļ, bija ļoti ienesīga. Ar tīkliem reņģes zvejoja visu gadu un atkarībā no reņģu daudzuma, meta tīklu dziļāk, vai seklāk. Ar vadu reņģes zvejoja apmēram līdz maijam. Reņģu vadi bija ap 60-120 m gari un 3 m plati, agrākos laikos vadi bija īsāki un šaurāki. Padomju laikā reņģu nozvejai bija noteiktās kvotas un tā turpināja būt viena zvejojamām un pārstrādājamām zivīm. Interesanti, ka mūsdienās tik ļoti populārā reņģu kūpināšana izplātījās tikai 19.gs. beigās, līdz tam reņģes ēda sālītā un svaigā veidā. Reņģu zveja ar vadiem turpinās arī mūsdienās, katru gadu pilnībā apgūstot kvotas.
Lašu zveja bija ienesīga gandrīz tikpat ļoti, cik nēģu zveja. Lašu zveja bija ienesīga no jūnija līdz septembrim, kad laši trekni un tos viegli pārdot. Vēsturiski lašus zvejoja ar vadiem un murdiem, kā arī Gaujā ar lašu būriem. Lašu vadi sastāvēja no 34 gabaliem. Tos virs ūdens turēja korķa plāksnes un gremdei apakšējai malai tika piestiprināti brezentā iešūtie oļi. Kā atceras Carnikavas iedzīvotāji, oļu maisiņus speciāli šuva zvejnieku ģimenes locekles. Lašus ķēra arī ar lašu būriem un lašu murdiem. Carnikavā lašu būri sauca arī par lašu kasti vai kummi. Īsi pirms Otrā Pasaules kara lašus ar lašu būru palīdzību zvejoja galvenokārt lašu pavairošanai. Pašlaik lašus vairs Carnikavā tikpat kā nezvejo, jo pasliktinoties ekoloģijai, lašu daudzums upēs ir samazinājis.
Carnikavieši praktizēja arī zušu zveju ar āķiem, to gan darīja tad, kad bija lašu zvejai nepiemērots laiks. Zušu āķis sastāvēja no darvotas 4 mm resnās centrālās auklas, pie kurām bija piestiprinātas 4 mm resnas centrālās auklas ar Zušu āķis, jeb jeda bija 2 km gara ar 1000 āķiem. Šobrīd makšķerniekiem ir atļauts vienlaicīgi izmantot tikai 2 āķus. Ēsmai lietoja mazos lucīšus, sliekas un arī ņurņikus, tagad ņurņikus kā ēsmu izmantot ir aizliegts, pašlaik žušus Carnikavā vairs neķer, bet zuteņi carniekaviešu galdā tomēr ir, jo par “zuteņiem” vēsturiski sauc Carnikavas nēģus.
Runājot par “Carnikavas zuteņiem” jeb ierastāk – upes nēģiem, tad to zvejas vispopulārākais zvejas rīks ir tači ar murdiem, bet arī nēģu zveja ar slotiņām, kura mūsdienās ir viens no maluzvejniecības veidiem. Slotiņa bija nopietna nēģu ķeršanas ierīce – gatavota no apmēram divu metru gariem baltalkšņiem vai melnalkšņiem, kuru resgali bija sasieti kopā ar stiepli un kuri izskatījās pēc lielas slotas, no turienes arī nosaukums – slotiņa jeb pistonga. Mūsdienās zveja uz slotiņām nav atļauta un Carnikavā vairs nav populārā arī maluzvejnieku vidū, bet Otrā Pasaules kara laikā šāda metode bija ļoti populāra. Zuteni jeb nēģi varēja noķert arī ar plikām rokām, noķert, bet ne noturēt.
Nēģus zvejoja ziemas periodā Gaujā, bet populāra bija arī ziemas zveja ezeros, jo ezeru Carnikavas novadā ir daudz. Zveja ziemā atšķīrās no vasaras zvejas, zvejas vietā vispirms izcirta taisnstūra āliņģi, kurā pa nakti atstāja ragavas ar vadu, lai tas neaizsaltu. Ziemas vads sastāvēja no diviem spārniem un āmja. Zvejā piedalījās 16 zvejnieki, vadu vilka ar speciālām jostām, bet zvejniekiem pie zābakiem bija iestrādāti metāla trīsstūrīši, lai uz ezera neslīd.
Jaunu laiku, tehnoloģiju globalizācijas, kā arī Carnikavas attīstības vēstnese bija Atlantijas zveja, jaunā ēra sākās Carnikavas kolhoza laikā. Tāljūras jeb ekspedīcijas zveja starptautiskajos ūdeņos zivju baru migrēšanas vietās sniedza iespēju nopelnīt nesalīdzināmi vairāk nekā piekrastes zvejā. 1959.g. janvārī kolhozam tika nodots pirmais ”siļķu kuģis”, kas februārī devās zvejā uz Atlantijas okeānu. 1960.gada dokumentos atspoguļojas ekspedīcijas rezultāti, nozvejoto zivju sugu vidū ir gan siļķes, gan sardīnes, gan laši. Kolhozam “Carnikava” piederēja arī divi Atlantijas zvejai paredzētie kuģi.
Mūsdienās zvejas tradīcijas mainās, Carnikavas zvejas kuģus vairs neapskalo Atlantijas okeāna viļņi, vairāki zvejas veidi ir aizmirsti un saglabājušies tikai jūras vilku atmiņās un uz nodzeltējošām fotogrāfijām var redzēt vecos lašu vadus un Baltijas jūras norūdītos zvejniekus, patlaban zvejniekus nomainīja makšķernieki. Bet divas Carnikavas zvejnieku brigādes ar savām laivām nodarbojās ar piekrastes zveju un liek murdus, gaidot atpakaļ Gaujā dzimušos nēģus.
Nēģis ir īstens Carnikavas iemītnieks. Laiku laikos vārdi nēģis un Carnikava kļuvuši gluži par sinonīmiem. Carnikavieši nēģus ķēra ar pasīvās zvejas rīka - tača un murdu palīdzību. Zveja ar tačiem bija izplatīta lielo upju – Daugavas, Gaujas, Salacas – lejtecēs, kur ar šo konstrukciju palīdzību ķēra augšup pa upi nārstot ejošos nēģus. Dažreiz nēģu taču galos piebūvēja tā sauktās lašu kastes lašu ķeršanai.
Carnikavā tači tika izmantoti no seniem laikiem un līdz pat 20.g.s. 60.gadu vidum, pēc tam pārgāja uz nēģu zveju ar tīkla murdiem. Tiklīdz carnikaviešu druvās labība bija novākta, tā lunkanais upes iemītnieks uzsāka savu kāzu ceļojumu no jūras pa Gauju uz augšu, nonākot zvejnieku tačos un murdos. Ne velti carnikaviešiem jau izsenis bijis kāds teiciens – “kad rudzi gubās, tad nēģi murdos”. Tačus Gaujā sāka būvēt pēc Jāņiem, bet materiālus gatavot jau pēc pavasara sējas, jo būve bija darbietilpīga un laikietilpīga. Vispirms Gaujas gultnē iedzina pāļus – stāvkājas, tiem ieslīpi pretī citus pāļus – pretkājas, tad pāļus savienoja ar īpašām kāršu konstrukcijām un laipām, pa kurām pārvietoties. Starp stāvkājām iedzina tievākus pāļus – bostagus, pie kuriem piesēja ūdenī ielaisto murdu ceļamos kokus - ailes. Pēc tača uzbūvēšanas to novīgoja – iegremdēja upē vīgas – no skujām sasietus kūļus, kam vidū velēnas. Vīgas aizturēja straumes nestās smiltis un veidoja pamatu, uz kura lika murdus. Murdus pina no kārklu klūdziņām, tie sastāvēja no divām daļām – apvalka un tajā ievietota piltuvveidīga iecirkņa. Abas daļas priekšpusē ar priedes saknītēm piestiprināja pie kārklu klūgas riņķa. Nopīt labu murdu bija liela māksla.
Sākoties zutiņu sezonai, vakaros uz tača saradās vīri, ielika murdus ūdenī un palika pa nakti zvejas būdās. Naktī murdus bija jāpārlūko vairākas reizes. No rīta ap saules lēktu lūkojot pēdējo reizi, tos izcēla no ūdens un atstāja žūt atkal līdz vakaram. Ziemā paturēja ūdenī arī pa dienu, lai tie neapledotu, jo tādos apledojošos zutiņi nemaz nelīda iekšā.
Noķert nēģus nemaz nebija tik vienkārši, pagalam tiem nepatika gaišais laiks – īpaši jau pilnmēness naktis. Vislabākais brīdis – tumša, bezmēness nakts, kad “vējš ir augšā” (jūras vējš).
Piemēram, 19.gs. Carnikavas muižas robežās Gaujā bija piecas taču vietas apmēram 300 metru attālumā cita no citas. No tām divās pirmajās, skaitot no upes grīvas, ķērās visbagātākie lomi. Īsi pirms ledus iešanas – Gaujas nēģu tačus ņēma nost. Visām lietām bija savs laiks un sava lietu kārtība.
Augusts ir laiks, kad nosvinēti Zvejnieksvētki un 1.augustā sākusies jauna Gaujas nēģu ķeršanas sezona. Datums paliek nemainīgs, nēģis liek atcerēties, cik sena un bagāta ir zivju resursu aizsardzībai veltītās likumdošanas vēsture un to, ka likumu ievērošana senos laikos palīdzēja mums saglabāt vietējās Carnikavas zvejas tradīcijas un ļāva pasargāt vairākas zivju sugas no iznīcības. Interesanti, ka tieši pateicoties nēģu jeb zuteņu ķeršanas noteicošiem regulējumiem, mēs varam ieskatīties senā pagātnē. 1435.gadā Valkā landtāgs panāca vienošanos par to, kādā veidā notiks nēģu ķeršana Livonijas teritorijā: zuteņu tačus ordenim un bīskapam bija tiesības ierīkot pārmaiņus, ik pēc gada. No regulējuma uzzinām, ka jau tolaik eksistējuši nēģu tači. Problēmas ar lašu un nēģu zveju Gaujā pie Carnikavas rakstos pieminētas arī 1601.gadā. No tā varam secināt, ka neskatoties uz to, ka ūdens resursu saudzēšanu reglamentējoši starptautiskie dokumenti un vadlīnijas parādījās 20.gs. vidū, zivju resursu saudzēšanu, zvejojot un izmantojot vietējos resursus, atrunāja jau tālā pagātnē.
Pirms Latvijas valsts neatkarības par zivju resursu sadali, zvejnieku darbu, ūdens tilpnēm un kārtību uz ūdens bija atbildīgi vietējie muižnieki. Carnikava nebija izņēmums: pirms Pirmā Pasaules kara zvejas tiesības saskaņā ar Vidzemes guberņas privāttiesībām, upēs un ezeros piederēja Carnikavas muižai, kura tās varēja izmantot pēc saviem ieskatiem. Vietējiem iedzīvotājiem bija jāpilda vairāki noteikumi, eksistēja vaku jeb nomas zveja. Nozvejas apmēri un zvejas veidi arī tajā laikā tika regulēti. Saskaņā ar muižas noteikumiem, bija aizliegti zvejas rīki, kuri mainīja Gaujas tecējumu un līdz ar to nodarīja skādi Gaujas, tajā laikā Gauju sauca par AA upi, krastam. Ja līdz nēģu taču būvniecībai bija nepieciešams veikt krasta stiprināšanas darbus, to laicīgi un par saviem līdzekļiem veica pats nomnieks. Tolaik zvejas tiesības zaudēt bija vieglāk nekā iegūt: vietējais nomnieks varēja zaudēt nomas tiesības, ja viņš vai pat viņa ģimenes locekļi gan Gaujā, gan ezeros zvejoja zivis neatļautā veidā. Bet bija arī pozitīvi momenti - vietējiem iedzīvotajiem, neprofesionāliem zvejniekiem, kuri ķēra zivis tikai savas ģimenes vakariņām, muiža to oficiāli atļāva darīt bez maksas, arī mazos, dabai nekaitīgos tačus varēja likt, bet ar muižas vadības atļauju. Ar malu zvejnieku rūpalu izrēķinājās savādāk: ja kāds atrada nelikumīgi uzslietus tačus, tos nekavējoties likvidēja. Tāpat kā zvejniecībai, arī maluzvejniecībai ir sena vēsture. 19.gs. 70.gados, kad intensīvas zvejas rezultātā iekšējos ūdeņos stipri juta zivju un līdz ar to zvejas ienākumu samazināšanos, notika zivju mākslīgas audzēšanas mēģinājumi. Zīmīgi, ka tā laika pētnieki zivju daudzuma samazināšanos saistīja ar zivju resursu pārmērīgu nelikumīgu iznīcināšanu. Zivju samazinājums atspoguļojās arī tālaika presē, lasītājus uztrauca šāda rakstura problēmas. Carnikava problēmu risināja ļoti profesionāli un inovatīvi. Muiža bija viena no pirmajām Latvijas teritorijā, kura ap 1875.gadu, lai mēģinātu atjaunot zivju resursus, piesaistīja speciālistu - zivkopi Alvīnu Ķiršu. 1880.gadā Ķiršs Carnikavā ierīkoja nelielu zivju audzētavu. Jau 1884.gadā viņš Gaujas attekās ielaida 84 000 lašu un taimiņu mazuļus. Tas bija pirmais šāda veida projekts ne tikai Latvijas teritorijā, bet visā cariskajā Krievijā. Redzam, ka sākums bija daudzsološs, ņemot vērā tālaika tehnoloģijas un tehniskās iespējas. Mūsdienās zivju resursus Gaujā papildina vidēji ar 135 tūkstošiem lašu un 120 tūkstošiem taimiņu mazuļu. Kamēr trūka zināšanu un iespēju nēģu mazuļu pavairošanā, nārsta problēmu risināja savādāk, no seniem laikiem nēģu tacī atstāja ķēniņa ceļu - speciālo spraugu starp blīvi ievietotiem murdiem, pa kuru nēģi varēja tikt augstāk Gaujā un iznārstot nēģu mazuļus – kāpurus. Tikai 1903.gadā izveidoja centralizēto Ķeizariskās Krievijas zivkopības - zvejniecības Kurzemes nodaļu, kura attīstīja zivju plānveidīgu inkubāciju un ielaišanu upēs. Pētnieks Pāvels Borisovs vienu sava 1913.gada pētījuma nodaļu veltījis gan zivju resursu nozīmei, gan zvejas īpatnībām dažādos ūdeņos Carnikavā – Dzirnezerā, Dūņezerā un Gaujā. Darbā viņš uzsvēra, ka Carnikavas muiža varēja kalpot par piemēru racionālai zvejas organizēšanai un ka Carnikavas zvejas rūpalam nav līdzīga visā Rīgas apriņķī. Agrāk nekā Krievijas pētnieki Gauju jau 19.gs. pirmajā pusē pētījis arī pats Carnikavas muižas īpašnieks - .sava laika slavenais palentologs Kristians Heinrishs Panders. Viņš izdeva pirmo monogrāfiju, kas veltīta Baltijas devona zivju izpētei.
Pēc Pirmā Pasaules kara līdz ar valsts neatkarību veidojās pamatīga likumdošanas bāze un zivju resursu izmantošana tika strikti kontrolēta no valsts puses, noteikumi bija balstīti uz citu valstu pieredzi un senču zināšanām. Zivju resursu uzraudzību dažādos līmeņos uzņēmās gan Zemkopības ministrijas zivjsaimniecības un zivjkopības nodaļa, kā arī vairāki citi zinoši, bieži vien vietējie speciālisti - meža resori un kārtības policija, uz vietām strādāja zvejniecības uzraugi un vispārraugi. Visām instancēm un atsevišķiem speciālistiem bija plašas tiesības, jo darbalauks bija nopietns - tiem bija jāuzrauga zivjsaimniecība visos valsts un privātos ūdeņos, tie pārbaudīja zivju tirdzniecību, zivju noliktavas un pat zivju transportu. Mūsdienās zvejnieki, makšķernieki un vides speciālisti atzinīgi vērtē likuma pantu, kurā teikts, ka lieguma laikā nedrīkstēja ne tikai ķert, bet arī uzglabāt un, kas ir zīmīgi, arī tirgot konkrētas sugas zivis.
1931.gadā pieņemtajā “Zvejniecības likumā” atrodami vairāki ar zivju resursu saudzēšanu saistīti panti: likumā tika atrunāts, cik lielas katras sugas zivis var ķert, uzglabāt, sarakstā iekļautas deviņpadsmit zivju sugas, ieskaitot Carnikavā agrāk tik ļoti izplatītos lašus, zušus, taimiņus un vimbas. Likuma 12.punkts noteica arī noteiktus dabas resursu saudzēšanas laikus – liegumus, kad vienā vai otrā laika periodā ir aizliegts ķert vienu vai otru zivju sugu, lai varētu nodrošināt zivju sugu saglabāšanu un atjaunošanu ilgtermiņā. Sīki un smalki atrunāti noteikumi par iespēju pasargāt nārsta vietas, bet pilnīgi konkrēti ir reglamentēta zveja upju ieteku rajonā. Tas skāra arī Gaujas ieteku jūrā. 13.punktā ir teikts: “pie upju ietekām jūrā līdz viena kilometra attālumam no krasta saudzēšanas joslai jābūt ne mazākai par 500 metriem (...) Uzstādot zvejas rīkus, noliegts aizsprostot zivju izeju vai ieeju upēs”. Tajā laikā iedzīvotājus un zvejniekus informēja par aktualitātēm un likumdošanu zivjsaimniecības jomā, katru gadu izdodot rakstu krājumus.
Runājot par aizliegumiem, interesi izraisa sodi, kurus saņēma likumu pārkāpēji – nelikumīgas zvejas rīkotāji - tīkotāji. 1933.gadā izstrādātajā Soda likuma 262.pantā ir teikts, ka tas, kas zvejojis vai ķēris zivis, vēžus vai citus ūdens dzīvniekus aizliegtajā laikā, aizliegtā veidā vai aizliegtā kārtā, sodāms ar arestu vai naudas sodu ne augstāku par piecsimt latiem. Ja vainīgais nodarījumu bija atkārtojis vai arī savā nelikumīgajā rūpalā ir izmantojis indi vai sprāgstvielas, ir sodāms ar cietumsodu līdz pat sešiem mēnešiem. Malu zvejniekiem zvejas rīki un loms tika atņemti.
Liela nozīme bija tieši nēģu zvejas kontrolēšanai un uzraudzībai. Tika izstrādāta speciālā instrukcija par zvejas tačiem un aizžogojumiem uz ūdensceļiem. Tapāt kā muižas laikā bija jāsaņem speciāla atļauja, un tāpat kā muižas laikā pirms ledus iešanas, konstrukcija bija jāizjauc, lai, ejot ledum, nekas nepaliktu upes dibenā un nebojātu upes gultni. Bet karaļa ceļš bija jāatstāj ne šaurāks par 8 metriem, spraugu nedrīkstēja pasēklināt, bet taču būvniecībā izmantot jebkuru materiālu, kas bojā un piesārņo upi – akmeņus, betonu utt. Arī tajos laikos tači tradicionāli tika būvēti tikai no koka. 20.gs. 30.jos gados taču vietas tika apsargātas, lai ne ar kādiem citiem zvejas rīkiem tur netiktu zvejot. Tolaik taču sargāšanā tika iesaistīti vietējie kārtības sargi, ziņas liecina, ka ūdens tilpnes tika cītīgi sargātas arī muižas laikā.
Uzsākot runāt par zivju aizsardzības veiksmēm un neveiksmēm Carnikavā muižas laikos, nonācām arī līdz relatīvi nesenam, pretrunīgi vērtētam padomju laikam.
Pieminēsim, ka līdz ar padomju gadu iestāšanos, vietējo Carnikavas zvejnieku dzīve, zvejas paņēmieni, kontrole, nozveja, darbarīki ir ļoti mainījusies salīdzinājuma ar 30.gadu pieredzi un tradīcijām. Pašā padomju varas sākumā ieviestie zvejnieku arteļi, kas vēlāk pārtapa par kolhoziem, Carnikavā zvejnieku kolhozs izveidojies 1949.gadā, kolektīvā saimniecība bija tikai vārda pēc. Ja arteļos, kas neatradās padomju zemē, peļņa tika sadalīta atbilstoši līdzekļu un darbaspēka ieguldījumam, padomju arteļiem lielāko daļu saražotā un sazvejotā bija jānodod valstij.
Zivju nozvejas un apstrādes normas ar katru gadu palielinājušies, to veicināja arī jauno zvejas rīku izmantošanā, piemēram Carnikavā jau 1940.gadu beigās ieviesa lielus stāvvadus. 40.gadu beigās nozvejas normas tika izpildītas par vidēji 150%. 1951.gadā vidējā reņģu nozveja ar vienu stāvvadu zvejnieku kolhozā ”Carnikava” bija 599 centneri, bet 1952.gadā kolhozā jau ar 10 stāvvadiem nozvejoti 5470 centneri reņģu, kas veicināja ekonomisku attīstību, bet nevarēja neatstāt arī paliekošas sekas nākotnē.
1953.gadā tiek uzsvērts reņģu rūpnieciskas zvejas nozīme un tehnoloģiju attīstības perspektīvas. Kā svarīgākais faktors tiek minēta reņģu pielāgošanās mazāk sāļajam ūdenim. Ir zināmi padomju zinātnieku ziņojumi par to, ka sāļums Baltijas jūrā ar katru gadu samazinās. Arī Carnikavas karalis – nēģis ticis celts godā kā nozīmīgs rūpnieciskas zvejas objekts, pētījumos ticis uzsvērts, ka no visām Latvijas upēm, upes nēģis visvairāk ienāk tieši Gaujas upē.
Neskatoties uz pretrunīgi vērtēto laiku un uz visiem laikiem izmainītam zvejas tradīcijām, piemēram, no 1970-tajiem gadiem nēģu ķeršanā vairs neizmantoja tačus un klūdziņu murdus, padomju laikā eksistēja vairāki nozveju un resursu aizsardzību reglamentējošie normatīvie akti un likumi, zveju un zivju pavairošanu kontrolējošas instances, tika pārbaudīts arī zvejnieku darbs un nozveja. Padomju laikā likumu par dabas resursu aizsardzību pirmo reizi pieņēma 1959.gadā, bet LPSR ūdeņu kodekss tika izveidots 1973.gadā. Tika veikti arī vairāki zinātniski pētījumi, diemžēl vairāku padomju laika pētījumu rezultāti šodien nav pieejami. Viena no pētniecības un uzraudzības iestādēm bija Baltijas zivju aizsardzības un pavairošanas pārvalde (BALTRIBVOD ), tika pieņemt nozīmīgs lēmums par Zivju krājumu atražošanu un aizsardzību PSRS iekšējos ūdeņos, jo 60.gados nozveja jau trīskāršojās.
Šāds lēmums bijis Carnikavai labvēlīgs, jo arī pie mums 70.gados tika praktiski risināts jautājums par zivju resursu pavairošanu. 1975.gadā Carnikavas kolhozā tika uzsākta reto zivju – foreļu, lašu, ar laiku arī nēģu mākslīga pavairošana un audzēšana. Zivju audzēšanas bāzē ”Brasla” audzēja 400 tūkstošus foreļu mazuļu pēc zvejnieku kolhoza pasūtījuma. Mazuļi tika ielaisti kolhoza zivju audzētavās Dzirnezerā un Līgatnē, kur foreles ”ganījās” linuma aplokos. Carnikavas zivsaimniecības speciālisti arī centās slēgtajos ūdensbaseinos ieaudzēt jaunas zivju sugas - piemēram, no Astrahaņas atvestos storu mazuļus. Līgatnē gadā tika izaudzēts apmēram miljons nēģu un foreļu mazuļu. 200 000 foreļu mazuļu tika atstāti audzēšanai pašiem - daļu no tiem laida jūrā, jo par zvejas resursu papildināšanu kolhozs saņēma atlīdzību, bet pārējie trīs gadu vecumā deva līdz 40 tonnām preču produkcijas - 600 līdz 800 gramu smagas foreles. Pārējos 600 000 mazuļus pārdeva audzēšanai citiem, un tos veda projām ar mašīnām un pat ar lidmašīnām.
Jau 80.gados PSRS un arī Carnikava piesārņojuma un aktīvās saimniekošanas sekas. 1983.gadā tika atzīts, ka bagātu pacēlumu zvejniecībā laiki ir beigušies, jo zveja sarukusi kopš 1976.gada, kad piejūras valstis noteica savas ekonomiskās zonas, turklāt zvejots pārāk intensīvi, un ūdeņi ir piesārņoti. Tika veiktas arī citas zivīm un zvejniekiem nelabvēlīgas aktivitātes, piemēram, nekonsultējoties ar zvejnieku kolhoza ”Carnikava” valdi un saimniecības speciālistiem, Gaujā uzsāka grants eksperimentālu ieguvi. Šis ”eksperiments” ilga desmit gadu, 80.gados zvejnieku kolhozs nozvejoja vismaz desmit reizes mazāk nēģu nekā pirms tā, jo grants sūcēji iznīcināja pieaugušos nēģus, bet sevišķi daudz – to mazuļus. Tika aprēķināts, ka zvejnieku saimniecība no tā cietusi zaudējumus aptuveni divu miljonu rubļu apmērā. Kad zvejnieki sāka protestēt, izveidoja speciālu komisiju, kas 1981.gada 26.maijā piecdesmit minūtēs zemessūcēja nofiltrētā ūdens zonā savāca 76 ņurņikus. Pareizinot šo skaitli ar stundām, cik ilgi gadā tika darbināts zemessūcējs, varēja aprēķināt, ka bojā bija gājuši 190 000 nēģu mazuļu. Tas deva jauno grūdienu mākslīgās pavairošanas izpētei un eksperimentiem.
Interesanti piebilst, ka agrīnos padomju laikos par maluzvejniecību presē netika pieminēta, šo tēmu aktīvāk saka atspoguļot presē tikai 80.gadu beigās, bet tas nenozīmēja, ka maluzvejniecības neeksistēja, jo viss oficiāli iegūtais loms ticis pārstrādāts un sūtīts projām, pirmkārt uz iekšzemi. Viesturs Renkēvičs, bijušais SIA “Grif 93” Carnikavas zvejnieku brigādes vadītājs atceras, ka par simts kilogramus no vairāku tonnu vienā naktī nozvejotiem nēģiem gandrīz nebija iespējams pārdot vietējos veikalos, viss aizgāja un PSRS centriem. Tikai 20.gs. 90.gados Carnikavas zvejniekiem un cepējiem ir izdevies nodibināt uzņēmumus un piedāvāt savu produkciju brīvajā tirgū. Lielākais nēģu loms kopš neatkarības gadiem tika sagaidīts 2011.gada rudenī.
Dzirnezers |
Dzirnezers |
Pirmais desmittūkstošnieks
Pirmais desmittūkstošnieks
1963.11.05 Zvaigzne
I. GIGAS teksts
Kad āmis pievilkts pie krasta, tur mudž un puto: kā bultas pa šauro tīkla loku šaudās sudrabainie laši. Vēl mirklis, un no āmja laivā sabirst dzīvais sudrabs. |
Darba jau daudz, bet iznākums labs, — saka posminieks Augusts Rozenbergs. Lūk, velkam vadu. Paši redzēsit. |
Carnikavā gādā, lai ļaudīm būtu gards azaids |
Krūmiņš. Vai nav krietni laši, ko nule tas atvedis zivju pieņemšanas punktā? |
KUR JŪRA NES SUDRABU
1964.11.11 Dzimtenes Balss
A. TĪSĒNA teksts
Esam katrs savā vietā, nebēdājies, brigadieri - Oļģertam Lukinam saka posma vadītājs Mārtiņš Krūmiņš. |
Vīri atveduši lašus - krietnu papildinājumu gadadienas lomam.Broņislavs Brazevičs un Laimdots Rikards tos tūlīt liks uz svariem. |
R. Blaumanes teksts
Augusts Rozenbergs |
1970.05.01 Darba Balss (Rīgas rajons)
PŪCĪTE, V.
20 gadu laikā Nikolaja Dubrovska rokām gājuši cauri daudzi tādi milzu laši. |
Nēģu zveja. |
Anita Baltvilka (pa kreisi) un Ruta Bice gatavo nēģus cepšanai. |
Līdzko laivas piebrauktas pie tirgus steķa, tā zivju pircēji ir klāt — gan ar auto un velosipēdiem, gan ar laivu, gan kājām |
Gunārs Cipulis ir viens no vecākajiem zvejniekiem, un viņa padoms allaž ir vērā ņemams. |
Pakāpeniski paceļ vadu un smeļ reņģes laivā. Šoreiz loms nav liels — divas tonnas |
Tikko saule uzlēkusi (torīt 4.48), vīri jūrā sāk darbu. |
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru