1985.11.20 Zvaigzne
ILGONIS BITE TREŠAIS RAKSTS Kā tas ir — jāsvīst prātos? Kafija ... tūbiņās! Cik teļu govij gadā? Zibens krustojas . . . skolā.
Saimniecības nevajagot rindot pa iedomātiem plauktiem. Tomēr žurnālistam divi, domāju, šoreiz noderēs teiktā uztveres labad. Vai nav tā, ka lielai daļai kolhozu un sovhozu augšupeju arī nākamajā piecgadē varēs nodrošināt diezgan elementāri: ieraugot enerģiskus kadrus vadītāju krēslos, panākot disciplinētību gan vagā gan tai visapkārt? Un pusvārpas vietā nāks pilnāka vārpa un pilnāka piena kanna. Bet daudz vairāk ir prātos jāsvīst labu un pirmrindas saimniecību vadītājiem. Piemēram. Ādažos» (blakus ņemsim Bauskas "Uzvaru") uz 100 hektāriem lauksaimniecībā izmantojamās zemes jau pērn saražoja 509 c gaļas un 1600 c piena («Uzvarā» — gandrīz 450 c gaļas un virs 1000 c piena). Šāda plaukta kolektīvos ir jādomā nevis vairs par elementāru disciplīnu, bet par jaunām kvalitātēm tehnoloģijā. Tāpēc nav nejaušība, ka abu kolhozu (un ne tikai šo!) vadītāji jau pirms šīs piecgades sadevās rokas ar zinātniekiem. Publikācijas rāda, ka vieni sadarbojas ar vairākiem institūtiem, otri pat ar padsmit Taču ne jau attiecīgo pogu spožumam šeit ir nozīme. Galvenais tomēr ir izpratnes līmenis, atziņa, ka bez pētnieku pleca tālāk netikt. Varētu, protams, citēt arī Ivaru Jansonu, bet šoreiz ir runa par Ādažiem un tāpēc citēšu Albertu Kaulu: — Mūsu kolhoza ekonomiskās un tehniskās augšanas potenciālu sekmēja arī ievērojamu līdzekļu ieguldīšana ražošanas servisā. Un tās nav tikai mājīgas atpūtas istabas un siltas pusdienas fermās. | Centrālajā laboratorijā izdara aptuveni 10 000 analīžu gadā. laborante Laila Podiņa.
| Pirmām kārtam tie ir labi darba apstākļi, darba zinātniskais nodrošinājums, arī rūpes par ļaužu dzīves un veselības apstākļiem. Pirmajā rakstā es jau nosaucu skaitļus, ar kuriem ādažnieki tā sakot spīd. Kad cipariem nav fona, tad tiešām var likties viņiem tur dzīva nauda pa muti birst iekšā . . .». Taču jāsaprot, ka ļoti daudzviet peļņa "izkāpj" ārā ne tikai pašu «Ādažu» ceļus, nākotni gaismojot un bruģējot. Stipriniekos mums vienlīdz jāredz arī tā gaismmale, kas netieši tāpat ielīst mūsu soļos un prātos. Un šīs zibendziņas iznāk dažādas.
Pagājušajā reizē pastāstīju par ādažnieku ieceri kartupeļu atveseļošanā un pārstrādāšanā bez vadāšanas un dauzīšanas. Šeit jāpiebilst, ka nākamajā piecgadē Ādažos paredz arī piena un gaļas pārstrādi. Viņi paši ceps ari maizi, jo... .
- nav citas izejas. Jau gadiem runājam ar kooperatoriem, diemžēl viņu cepiena kvalitāte neuzlabojas - saka priekšsēdētājs. — Nav taču normāli. ka mūsu cilvēkiem pēc laba klaipa jābrauc uz Rīgu. Cerēsim, ka piepilsētas maiznieku jaunrade tiks arī līdz rīdzinieku galdiem. Un vēl kāds rakurss: cūku lielfermas jumtu izolē nevis jumiķi, bet Zinātņu akadēmijas Koksnes ķīmijas institūta polimēru laboratorijas vīri, vīri ar zinātniskiem grādiem. Un atkal tā nav skaļa pašmērķība, sak, redziet, ko mēs varam atļauties! Tas bija praktisks solis pretī pētniekiem tajā kļūmēm pilnajā starpposmā, ko sauc par zinātnisko izstrādņu ieviešanu ražošanā. | Informācijas centrs, priekšplānā skaitļošanas operatore Ruta Lūse.
| Ādažnieki nebaidījās būt pionieri jauna materiāla izmantošanā, un ieguva abas puses. Bez zemniekam tik tradicionālās šaubīšanās un ilgas aptaustīšanas.
Rudenī atbraukušie kaimiņu žurnālisti stāstīja, ka igauņu lauksaimnieki nupat atteikušies no "Agroķīmijas" lai tā nenosmalstot izdevīgākos darbus, jo tik un tā neko apjomīgu paveikt joprojām nejaudājot. Un mūsmājās paklusām skan līdzīgas domas. Bet ādažnieki savu centrālo laboratoriju izveidoja jau 1983. gada pavasari. Mērķis būtībā bija ļoti praktisks: ja agronomi zina, kas kuram laukam un pat hektāram jāpiedod klāt, tad visa gudrība vēl nav kabatā zemei viss iztrūkstošais ir ari jāsaņem. Bet kurš gan to var izdarīt labāk par pašu ļaudīm, kas tieši ieinteresēti gala rezultātā. Ne jau nu mehanizators, kurš aizmucis no zemes īsākas darbadienas un dažkārt ari pierakstītiespēju dēļ.
| Programmētājs Dainis Kauliņš |
Starpnieki uz zemes nav kvalitātes devēji, bet drīzāk ņēmēji. Un arī tā vai citaa analīze saimniekošanas taktikai spēj kaut ko dot vienīgi ar operatīviem rezultātiem — lai ir iespēja tūlīt mainīt rīcību. Ko šim vai nākamajam gadam var līdzēt, piemēram, tradicionāla lopbarības analīze, kuras rezultātus saimniecībās uzzina, kad tvertne sen jau pārklāta vai pat apsnigusi? Tā ir gulošā informācija, kas konstatē faktus nevis iespaido situāciju. Tāda informācija vairo papīrriti, kas jau tā mums ir hroniska. Kā jūnijā rakstīja «Pravda», rēķinot uz vienu iedzīvotāju, valstī katru diennaktī iznākot 10 sagatavotu dokumentu (!). «Ādažos iet pa lietišķības ceļu uz informācijas padziļinājumu. Tā pirms barības raciona noteikšanas dzīvnieku grupām izdara pat asins analīzi. Ganībās speciāli pārbauda zāles vērtību, mikroelementu sastāvu tajā, mitrumu utt. Un tikai tā var virzīties pretī 6000 un 7000 kilogramu izslaukumiem. Plus, protams, ciltsdarbs, kurā kolhoza speciālisti ieviesuši automatizētu vadības sistēmu. Lai darbiniekus paglābtu no papīrrakstiem, par ko citur tik sen zūdās zootehniķi. Un paradoksāli: zūdās, tomēr par adažnieku «mašinēriju» tajos pašos Briljantos smīn.... Bet gadi skrien, figurāli izsakoties, par labu ādažniekiem. Viņi nepavisam netup uz seifiem. Viss, ko nupat tikai virspusēji pieminēju, protams, maksā arī naudu. Un ir māksla just tendences, apjaust rītdienu, lai katrs ieguldītais rublis dotu iespējami lielāku ienesumu. Vairākām republikas saimniecībām zināmu robu finansēs iecirpa aizliegums ražot vīneļus. Iecirpa art ādažniekiem. Ar ko šo robu varēsit aizlāpīt - jautāju. Ar cigoriņu ekstraktu, piemēram. atbildēja Kauls. Atbildēja, kā man šķita, ar neslēptu pašlepnumu. Atzīšos, ka tobrīd noriju diezgan krietnu šaubu kamolu: ko tad ar veco cigoriņu var nopelnīt?! Bet labi, ka noriju. Vēlāka informācija rādīja, ka šo produkciju jau paspējuši iecienīt ne tikai Latvijā, bet ari Ļeņingradā, Novgorodā, Iževskā un citur. Taču ekstraktu "Ādažos" sāka ražot pagājušā gada beigās. Tikai! Iepilda to 0,25 l tarā. Glāzei karsta tonizējoša kafijas dzēriena pietiek ar ceturtdaļu tējkarotiņas ekstrakta. Drīz to izlaidīs arī tūbiņās ceļinieku, makšķernieku un citu ērtībām. Pagaidām ādažnieki šo veselīgo produktu (cigoriņa ārstnieciskās īpašības zinājuši jau senajā Ēģipte) ražo vienīgie mūsu republikā un visa Baltija. Jau šogad vien paredzēja izlaist 100 tonnu ekstrakta. Nākamgad, iespējams, otrtik. Kad nopirksit, tad varēsit parēķināt, ko tas maksā, bet tūlīt gribu piebilst: labs ūdens allaž priecē, tikai jāprot ātri noteikt īsto āderi, citādi moka slapēs. Un ari ādere maksā. | «Ādažu» augkopība tagad ir zinātņu kandidāta Dailoņa Pakalna rokās.
| Toties ir īsts gandarījums, un atkal abpusējs - ir ekstrakta ražotājiem, ir aromātiskā dzēriena malkotājiem. Ar zināmo klūdziņu šādās reizēs nepietiek. Arī īstenojot ieceri par garšaugu izmantošanu aromātisku ēdienu piedevu, sāļu izlaidei pēc ungāru biedru pieredzes.
Dažādu apstākļu dēļ tagad ir iznācis, ka no gaisa birstošām karašām vairs neviens netic. Sevišķi laukos. Taču jaunas kvalitātes turēt aizdurvē arī vairs nevar. Vienkārši — nav laika. Tāpēc Ādažu vadītāju rokās jau šogad ir kolhoza attīstības plāna projekts līdz pat 1995. gadam. Titullapā divi paraksti: priekšsēdētājs A. Kauls. Latvijas PSR ZA korespondētājloceklis A.Kalniņš. Tātad ļoti mūsdienīgs dokuments plāns no apakšas ar zinātniski striktu apdari. Kopauklējums ar visiem galvenajiem cik daudz?, no kā?, kā? un kad?. Dokuments ar pamatojumiem. Atšķirsim, teiksim 23 lappusi. Atšķiram un neticam savām acīm. Ne, vidējais izslaukums 90. gadā 55O0 kg varētu ari būt. Tie taču tomēr ir «Ādaži»! Un tad seko tāds fakts, par kuru joprojām sasvilst vaigi ne tikai vienkāršām lauku sievām, bet pat diplomētām zootehniķēm. Runa ir par mājdzīvnieku šķirīibas izkopšanu, izmantojot gandrīz vai gēnu inženieriju. Vienkāršoti sakot, ar nelielu operāciju govij pārstāda potenciāli augstvērtīgu augli, un tā salīdzinoši ļoti īsā laikā tiek pie stipri izkopla ganāmpulka. | Kartupeļu atveseļošanas laboratorijas vadītājs Ints Vēveris (no labās) un operators Kārlis Busenbergs
| Turklāt katrs lopiņš savas mātes funkcijas var izpildīt pulka biežāk. Un to darīs paši «Ādažos»? Jā. Tā rakstīts minētajā dokumentā, bet šie ieraksti, kā zinu nav uzspiesti. Un ne velti ādažniekiem jau tagad ir diezgan cieša sadarbībā ar Vissavienības lauksaimniecības dzīvnieku ģenētikas zinātniskās pētniecības institūtu. Taka uz sevišķi aūgštražigo dzīvnieku paātrinātu atražošanu jau ir iemīta. Plānā gan nav ierakstīts, bet ļoti iespējams, ka lauksaimniecības firma Ādaži pavisam pārskatāmā nākotnē varēs pārdot supergovis tāpat kā jau jaunajā piecgadē pārdos superkartupeļus. Jo šajā saimniecībā, kā rāda pieredze, nekas no pirksta nav ticis izzīsts vai apsolīts un neizpildīts. Kad tagad zinām ādažnieku dažas kvalitatīvi ļaunas ieceres, man liekas, bez bažām varu rakstīt ari šadu spārnotu frāzi: lieliem darbiem vajag gudras galvas. Kur tādas ņemt?
| Meristēmaugu laborante Ārija Kronberga savā valstībā.
| Jāievēro, ka ar katru gadu tās vajadzēs arvien vairāk. Un tieši tāpēc pašlaik top jauna vidusskola, kas kopā izmaksāšot vairākus miljonus rubļu un tapšot pakāpeniski visu nākamo piecgadi. Mēģināsim iztēloties; 1300 audzēkņu: tiek ievēroti ne tikai vecuma, bet arī fakultatīvie principi: ir divas zāles, kuras iespējams transformēt vienā: peldbaseins, darbmācības centrs, kur bērni varēs apgūt desmit lauksaimniecības specialitātes; pašiem sava observatorija un televīzijas centrs: visi nepieciešamie (arī lingafonijas mācību kabineti, bibliotēka utt. Vārdu sakot milzīgs mācību komplekss. Vai lai paspīdētu un ādažniecisķl pārspļautu citus? Nedomāju. Bērnu audzināšanas rūpes viņiem, kā saka, ir asinīs. Tur krustojas visas viņu darba zibenszīmes. Ne velti daudzbērnu ģimenēm vien šajā piecgadē kolhozs būs visādi palīdzējis, izlietojot 270 000 rubļu. Un galvenais gudras galvas var dabūt tikai mūsdienīgā, gudrā skolā. Tā adažniekiem ir aksioma.
1985.12.05 Zvaigzne
CETURTAIS RAKSTS Par šo kolhozu katrs, protams, var domāt, kā viņam tīk, bet viena patiesība ir neapstrīdama: tur apzināti izkopj ģimeņu kultu. Šoreiz par vienu no tām nevis saldināts pastāsts, bet dokumentāla
VECGADA IZTAUJA AR ATKĀPĒM.
Pirmā atkāpe.
Pirms 10 gadiem, tikko ievēlēts par valdes priekšsēdētāju, Alberts Kauls kādā no sapulcēm esot teicis, ka normālā ģimenē, viņa prāt, jābūt vismaz trim bērniem. Smieklus zālē tomēr noslāpējuši aplausi. Tagad kolhozā ir aptuveni 120 daudzbērnu ģimeņu. | Tātad — būsim pazīstami: attēlā Inese un Andris Podziņi ar savām četrām atvasēm — Valdi, Uldi, Mārci un ar pastarīti Lindu klēpī. |
Arī pašam Kaulam — trīs dēli. Tātad — būsim pazīstami: attēlā Inese un Andris Podziņi ar savām četrām atvasēm — Valdi, Uldi, Mārci un ar pastarīti Lindu klēpī. Andris strādā par šoferi, ir vīrietis labākajos gados, vietējais, nopelna ap 350 rubļu mēnesī. Inese ir grāmatvedības darbiniece («Papīrdarbi gan nepatika, bet tā nu dzīvē ir iznācis.»), septiņus gadus jaunāka, dzimusi rīdziniece, pašlaik strādā mājražošanā, nopelnot aptuveni simts rubļu. Viņi dzīvo Ādažu centrā, Pirmajā ielā, personiskajā mājā. Abi bezpartejiskie. Būdama valodīgāka, galvenā atbildētāja bija Inese. — Ja papīrdarbi nepatika, tad par ko kādreiz gribējāt kļūt? — Beidzu Rīgas 2. vidusskolu, un par kolhoznieku gan neviens tās absolvents, šķiet, nav kļuvis. Visi rāvušies tālāk. Jaunības ieceres bija ar mākslinieciskām ievirzēm. Pāris gadu nostrādāju kultūras namā «Draudzība» par māksliniecisko vadītāju. Pat iesniedzu dokumentus konservatorijā, jo bija pirmā uzņemšana jaunajā Kultūras darbinieku fakultātē. Bet dzīve ir dzīve. Iznāca piekāpties ģimenes, bērnu dēļ . . . — Kā jūs abi iepazināties? — Braucot uz kino, toreizējā priekšsēdētāja Josifa Kukieļa «Volgā». Es šeit biju vasarniece. Un vispār — es jau smejos, ka pataisīju Andri par pirmās klases šoferi. Nebūtu vasarā iepazinušies, diezin vai viņš Rīgā iestātos kursos. Bet tā — iestājās. Lai biežāk varētu tikties. Kā tagad atceros: līdzko «Mikrofons» ir cauri, tūlīt pie durvīm zvanīs Andris. Toreiz šis raidījums sākās vēlāk, un viņam ap to laiku beidzās nodarbības Pērnavas ielā. Un tā viņš nāca, nāca, līdz ar to pašu priekšsēdētāja «Volgu» 70. gada 18. jūlijā mūs aizvizināja uz svinīgo laulības reģistrāciju VEF Kultūras un tehnikas pilī.
Otrā atkāpe.
Simboliski, vai ne? Tagad gredzenu mijējus «Ādažos» vizina par brīvu ar «Čaikām», kuras kolhozs pagalam nolietotas («Kad ripināja no Rīgas, abām caur grīdu šoseju varēja redzēt.») atpirka tieši šim nolūkam. Lai arī šajā ziņā turētos galvaspilsētas līmenī (Kauls: «Ar ko tad kolhoznieki būtu sliktāki?»). — Ko jums dod Rīgas tuvums? — Var labu maizi nopirkt. (Inese pati smej, bet Ineses mamma Olga Otlāne no otras istabas: «Vieglāk uz teātri tikt.») Un, lai bērniem nopirktu kaut ko jēdzīgāku, vismaz reizi nedēļā arī «Bērnu pasaule» jāizstaigā. — Vai nekad nav ienācis prātā atgriezties Rīgā? — Nekad, nemaz! Ja dzīvotu tālu prom, tad varbūt gribētos. Bet te jau ar roku var aizsniegt. — Vai ģimenes budžetu stingri rēķināt? — īpašu rēķinu mums nav. Taču pa roku galam arī nauda nestāv. Sevišķi spaidīgi bija sākumā. Kā jau visiem iesācējiem, bet tagad tik traki vairs nav. Spaidīgi bija tāpēc, ka krājām. — Šī ir jūsu pašu māja. Kā būvējāt? Vai vecāki, kā saka, piemeta? Vai kāds bagāts onkulis, tante? — Paši vien. Jā, tētis man bija iedevis tūkstoti pūrā, viņš patiesībā mūs arī sadūšināja būvēties, lai nav jāmētājas apkārt īrniekos, bet Andris diezgan agri bija palicis bāreņos. 1400 rubļu aizdevumu dabūjām no valsts, un viss. Kolhozs toreiz tā nepalīdzēja, kā tagad. Kad mājā bijām jau iekšā (vispirms tikai divas istabas un virtuve), tad dabūjām vēl divus tūkstošus no kolhoza — saimniecības ēkām. Un, jāatzīstas, vēl tagad tos neesam pilnībā atmaksājuši. — Tagad, saka, tas prieks iznākot milzīgi dārgs? — Jāsaka godīgi: otrreiz gan laikam vairs neķertos klāt. Tas nav tik vienkārši. Mums vēl nekas — meistaru paņēmām vienīgi mājas apmūrēšanai ar ķieģeļiem. Visu pārējo, ko jūs te redzat, ir padarījis Andris pats. (Andris: «Ar savu galvu un savām rokām.») Un arī tad darāmā pietiks droši vien līdz pat pensijai. Zēni aug kā pēc lietus. Rodas savas intereses, piemēram, maģītis skaļi jādzenā. Mēs to vairs nevaram turēt — cits repertuārs. Tāpēc garāža jāpārtaisa par istabu, par viņu valstību. Lai skaļums ir nostāk. Es teikšu tā: ja ļaudis laukos vairāk būvētu mājas, tad, nudien, būtu mazāk šķiršanos. Vienkārši neatliek laika ne pudelei, ne citām muļķībām. — Jums esot arī vieglā automašīna? — Jā, jau otrā. Pikapu nupat pārdevām (visu vasaru komisijas veikalā nostāvēja, nav vairs, kas lietotās ņem), jaunais žigulis ripo labi. Omei tikai krāsa nepatīk — tāda biešīga . . . — Krājāt? — Krājām taisni mašīnai. Tā toreiz ieņēmām galvā, un tad nu pieknapināties nācās diezgan. Vēl tagad, piemēram, neesmu tikusi pie jauna ziemas mēteļa. Ko darīsi? Jāiztiek pagaidām ar pirmo un vienīgo. Visu uzreiz nevar gribēt. — Krājāt tikai no algas? — Pamatā no algām. Bet šis un tas ienāk arī no dārza. Nē, ar puķu sīpoliem mēs nenoņemamies. Bet zem tūkstoša jau sanāk arī ar dārzeņiem. — Vai paši vedat uz tirgu? — Nē, visu pārdodam dārzkopības kioskā. — Vai tāpēc, ka pret tirgu ir kādi aizspriedumi? — Itin nekādu, bet kad tur stāvēsi? Nav tak laika, jāstrādā. Andris: — Un katru gadu realizējam divus barokļus. Tos gan iztirgojam paši. Arī no tā nāk klāt. Vārdu sakot, jāpastrādā, tad sanāk. — «Ādažos» arī skolēni katru mēnesi nopelnot? — Jā, daudzbērnu ģimenes pie mums ir godā. Par katru pirmsskolas vecuma bērnu kolhozs maksā desmit rubļus mēnesī. Tātad pelna, ja tā var teikt, gan Mārcis, gan arī mazā Lindiņa. Un bērnu dārzs vēl par brīvu. Par katru skolēnu saņemam 15 rubļus mēnesī, bet, ja vidējā atzīme ir vismaz «četri», tad vēl desmit ir klāt. Kā mūsu Valdim. Un tā, piemēram, mums piemaksās kopā iznāk 60 rubļu. Līdz bērnu pilngadībai. Un pašā sākumā jau katrreiz izmaksā simtu pūriņam.
Trešā atkāpe.
Nupat aizvadītajā piecgadē tikai daudzbērnu ģimenēm vien kolhozs palīdzējis ar 270 000 rubļu, bet pirmsskolas bērnu iestāžu uzturēšanai pērn izlietoja vairāk nekā 350 000 rubļu. — Kam jūs ikdienā iztērējat vairāk — pārtikai vai dažādu mantu iegādei? — Noteikti pārtikai. Puikas aug! Kā diena galā, tā vismaz 300 grami sviesta pagalam. Un kur tad vēl gaļa, desas, piena produkti. Govi šeit turēt nevar — centrs, nav tuvumā ganību. Bet uz produktiem taupīt nedrīkst. — Kā jūs kā sieviete izjūtat sadzīves pakalpojumus? — Veļu tīri zemnieciski mazgājam paši. Kas tad paliek? Ķīmiskā tīrīšana, frizētava, apavu labošana.
Viss jau būtu labi, bet tīrītava pasūtījumu izpilda gandrīz pēc divām . . . nedēļām . . Tas nu ir par ilgu! Sevišķi Rīgas pievārtē. Arī kurpnieks atkal ir uzradies, iepriekš bija jāved uz Carnikavu. — Vai grāmatas, kuras gribat, viegli var dabūt? — Kur nu! Caur paziņu paziņām, tāpat māsa izpalīdz. Lai gan — reizēm tiekam klāt arī paši, tikai jābrauc uz Garkalni. Tur ir diezgan laba grāmatnīca. — Kuri ir jūsu tuvākie autori? — Iecienītākie? Kronins. Remarks. Jaunsudrabiņš. Mīļākā grāmata? Tagad pārlasu «Tibo dzimtu», bet mīļākā ir ebreju autora Solema Aleihema grāmata par klejojošajiem aktieriem un viņu dzīvi. Pasūtām arī «Karogu». Bet visu jau limitē laiks, kura vienmēr pietrūkst ... — Kādai mūzikai dodat priekšroku? — Laikam tomēr estrādes mūzikai. Jaunībā gan abas ar māsu bijām čaklas gājējas uz Opernamu. Bet lielā mūzika tomēr prasa kaut cik regulārus koncertu apmeklējumus. To es saprotamu iemeslu dēļ nevarēju dabūt gatavu. — Kuru kultūras iestādi Rīgā uzskatāt par savējo? — Par savējo? Noteikti teātri. Konkrēti, Daili, jo tur mums ir abonements. Brauktu arī uz citiem, bet jūs taču zināt, cik bēdīgi ir ar biļetēm. Un tā jāapmierinās ar kādu reizīti mēnesī vai pat retāk.
Ceturtā atkāpe. Pētījumi liecina, ka valstī pusaudži, vidēji rēķinot, apmeklē teātri ne biežāk kā vienreiz gadā, bet vislielākajās pilsētās — gandrīz uz pusi mazāk. Pētnieki domā, ka visa vaina meklējama ģimenē. Miljoniem lauku laužu ir ieplūdusi lielpilsētās, bet iešana uz teātri viņiem «nav asinīs». — Cik reižu gadā ar ģimeni iegriežaties sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumos — ēdnīcā, restorānā, kafejnīcā? — Ne reizes. Ja nu vienīgi kādā auto izbraukumā piestājam pie šašliku pannas. Tad puikas nevar dabūt nost, un tas prieciņš viņiem ir jāatļauj. — Vai ģimenē nesirgst ar TV kaiti? — Ar pielipšanu ekrānam? Domāju, ka nesirgst. Man ir laimējies: vīrs nekarst ne par futbolu, ne par hokeju. Starp citu, arī nesmēķē. Pēc kāzām uz mežiem ar berdanku neraujas. Arī zēni televizoram atdod diezgan maz. Viņi mums drīzāk ir uz grāmatām. Filmas, protams, skatāmies, teātra uzvedumus, bet tos tagad rāda mazāk. — Kurš no jums ir «mājas gars»? — Laikam jau Omīte. Viņa ir arī saimniecības pārzine un visu galveno gardumu autore. Bez viņas mums klātos daudz plānāk. — Vai kāds no jums ir bijis tūrisma braucienā ārpus mūsu valsts robežām? — Pagaidām vēl neesam. Ceru: kad mazliet paaugsies mazie, tad mēģināsim šo balto plankumu biogrāfijā aizpildīt. Taču zināmai secībai, manuprāt, jābūt. Vispirms jāiepazīst pašu, tad kaimiņu republikas, un tā arvien tālāk. Ar savu mašīnu gaisa gabalos nedodamies. Bet ir būts gan Gruzijā, gan Azerbaidžānā, Maskavā un vēl šur tur. Ar saimniecības autobusiem, kopā ar kolēģiem. — Cik bieži jums iznāk tikties ar kolhoza priekšsēdētāju? Teiksim, gadā? — Cik bieži? (Apmulsums.) Gadā varbūt arī ne reizi. Bijām runāt par jauno mašīnu, un tas pēdējā laikā viss. Andris: — Kāpēc jātraucē Kauls? Mums ir nostādīts tā, ka ikdienas lietas var pilnīgi atrisināt tiešie vadītāji. Ar to pietiek. Inese: — Kam rodas kādi sarežģījumi, tas noteikti meklē viņu. Tā arī kolhozā saka: «Kauls tev noteikti palīdzēs.» Lai gan, atklāti runājot, noķert viņu nav tik viegli. Lieli mērogi . . .
Piektā atkāpe. Jāatgādina, ka «Ādažos» ir vairāk nekā 4000 strādājošo un gandrīz 38 miljoni rubļu ieņēmumu gadā. Un kolhozu gadā apmeklē vismaz 250 dažādu delegāciju. Ļoti daudzas no tām ir jāuzņem, tā teikt, tieši pirmajā personā. — Kas jums pašmājās nepatīk? — Tieši nepatīk? Tā uzreiz ir grūti iedomāt .. . Nu, man liekas, ka pēdējā (tas ir — pēc Kukiela) laikā ļaudis mazāk tiekas kopā. Toreiz biežāk rīkoja tā saucamos nozaru vakarus. Tās bija ļoti sirsnīgas saiešanas, ar lielāku atraisītību. Tiesa, arī mūsu kluba telpas ir kļuvušas par šaurām. Esam, kā saka, izauguši ārā no saviem svārkiem. Un bez tam — (varbūt kļūdos) Kukiels pats, šķiet, bija sabiedriskāka rakstura cilvēks. Saietos viņš jutās brīvs un kustīgs. Aizrautīgs. Kauls laikam ir vairāk sevī, uz iekšu — vairāk domātāja, zinātnieka tips. Bet divu vienādu cilvēku jau nav. — Kādas ir jūsu aizraušanās? — Vispirms, kā jau teicu, grāmatas. Tās galvenokārt ziemā. Andris mīl burties pie mājas. Tas viņam tīk un arī izdodas. Vasarā, protams, dārzs un lieliskā Pārgaujas meža bekas. Ar sēnēm pilns pagrabs pielikts. Patīk ogošana. Dikti gribētos adīt, bet ... pa divām ziemām viens džemperis vien iznāk! Dziedi vai raudi — stundas par īsām. Uldītis sācis Vecgaujā makšķerēt, bet vecākais (mums par lielu pārsteigumu) tagad pēkšņi sāka iet uz mēģinājumiem «Sprigulītī». Vēl nesen par tautiskajām dejām negribēja ne dzirdēt. Tāds vecums, kad viss rūgst un mainās. Viņš tak mums pavasarī beigs astoto klasi. — Vai juniori dārzā arī dabūjami? — Kā tad citādi! Tagad pat var redzēt, kā ir uzrakuši, jo dārzā joprojām esam pie lāpstas, bez kādiem motoriem. Un abi vecākie jau strādāja arī lieldarbus. Viens nopelnīja ilgi kārotiem džinsiem, otrs — kasešu magnetofonam. Mūsu vecais maģis ar lielajām ripām, redziet, vairs neder, izgājis no modes. Nolēmām: kad ir pašu pelnīts, lai tad arī pašiem tiek. Kopā ar atziņu, ka dzīvē itin viss ir jānopelna. Citas iespējas arī «Ādažos» nav. — Sakiet, lūdzu, vai loterijas biļetes bieži pērkat? — Agrāk pirkām gan, bet neko vairāk par gludekli nevinnējām. Andrim «Sprintā» reiz krita pat divdesmitpiecnieks. Vēlāk pat rublis vairs nedevās, un tagad esam atmetuši ar roku. Lai gan ir arī cilvēki ar laimīgu roku. Tepat kaimiņi par 30 kapeikām tika pie «Moskviča». Mūs laikam tā laimīte piemeklē citādi. — Kā parasti tiekat līdz Jaungada eglītei — ar cirvi vai kā savādāk? — Eglītes visbiežāk pieved organizēti. Ja netiek, tad braucam uz Rīgu, pērkam tirdziņā. — Vai, sagaidot Jaungadu, ir kādas tradīcijas? — Vienīgā tradīcija — sagaidām tepat mājās, vienmēr kopā ar abām māsām, jo šeit ir centrs Omītes personā. Agrāk Salatēvs nāca ar dāvanām iekšā. Tagad laikam palicis nevaļīgāks: piezvana tikai un atstāj maisu aiz durvīm. Un nav jau nekāds brīnums — «Ādažos» ir tik daudz bērnu kā reti kur.
Sestā atkāpe. Šo aizvadīto gadu ādažnieki iesāka ar 1794 bērniem, kuru skaitā 975 bija pirms skolas un 819 — skolas vecumā. Tāpēc nav brīnums, ka katrs trešais kolhoznieks ir jaunāks par 30 gadiem. — Gadumijas priekšvakarā arī šāds jautājums: kāda ir jūsu attieksme pret skaitli «13», pret melniem kaķiem un Mēness fāzēm? — O! Pret skaitli «13» attieksme ir vislabākā, kāda vien var būt. Vidējais un jaunākais dēlēns Uldis un Mārcis — dzimuši tieši trīspadsmitajos datumos. Melnu kaķi gan labāk redzu ceļmalā, nevis pār ielu pārskrienam. Par fāzēm? Redziet, ārstniecības kūres mums pagaidām vēl nevajag, tāpēc — lai viņš dilst vai briest, vienalga. — Paldies par atklātību! Gaiši laimīgu, ražīgu Jauno gadu visam jūsu ģimenes kokam!
PODZIŅU ģimeni iztaujāja ILGONIS BITE
PIEKTAIS RAKSTS
Pēdējos «Zvaigznes» numuros tika publicēta rakstu sērija ar no tautas mutes ņemtu kopīgu virsrakstu. Noslēgumā sniedzam sarunu ar kolhoza priekšsēdētāju lauksaimniecības zinātņu kandidātu ALBERTU KAULU.
— Kā jūs, priekšsēdētāj, komentētu šo ļaudīs iegājušos pieņēmumu! — Par «Ādažiem» tā var domāt tikai cilvēki, kuri spriež pēc rezultātiem, redzot fasādi — ka rādītāji nav slikti, ka dienu no dienas tie uzlabojas. Ir jāatzīst, ka mūsu panākumi nāk ļoti, ļoti smagi. Tāpat kā visur citur, jumta laukiem pāri nav, visa zemīte vēl nav arī nomeliorēta. Darbs tīrumos un mazajās fermās šodien vēl ir nenoliedzami smags. Vienīgais, ko šeit gribas uzsvērt — mūsu darītāji, speciālisti laikam ir sapratuši: ja dari, tad ir jāizdara līdz galam, un vienalga ar kādiem līdzekļiem ir jāpanāk produkcijas pieaugums. Mūsu cilvēki, es apgalvošu, aug līdzi padarītajam un labi zina, cik tālu vēl esam no «cepures kulšanas». Un par to viņi nedomā. Viņi domā, kā savu darbu padarīt ražīgāku un, protams, vieglāku. Arī uz jauno piecgadi varbūt skatāmies savādāk, nekā parasti pieņemts. Mēs to iedomājamies optimistiskāku, nekā varētu, zinot materiāli tehnisko nodrošinājumu, kas «Ādažiem» iedalīts ražošanas attīstībai. Taču kāpums (negribu šeit atkārtot iepriekšējos rakstos minēto) noteikti būs. Turklāt nopietns. — Divas pēdējās piecgades kolhozam ir bijušas ļoti veiksmīgas. Par to lasītājiem stāstījām jau Oktobra svētku numurā. Jūsu kolektīvam ir ko rādīt viesiem, viņi arī brauc — ja nemaldos, vismaz 250 delegāciju vai grupu gadā. Taču tieši pēdējie cēlieni ekonomiski stiprajām saimniecībām bija salīdzinoši liesāki. Sakiet, kur jūsmājās ņem spēku tempam, kad daždien turklāt jāuzņem trīs vai pat piecas viesu grupas! Un vai nepavīd arī zināms paradokss: sak, afišai viņi ir lieliski, bet afišēt viņus labāk tomēr ne ... 1 — Teikšu atklāti: reizēm to ir sāpīgi apzināties — reprezentācijai tu noderi, bet, kad jānovērtē mūsu kolektīva veikums, tad paliekam it kā ārpus kārtas. It kā «Ādažu» rezultāti neietilptu republikas kopējā panākumu pūrā . . . Taču mēs cenšamies šai sūrmei skatīties pāri un strādāt tālāk. No vienas puses, viesi rada zināmu pamudinājumu. Ja reiz viņi brauc, tad jāparāda ne tikai mūsu kolhoza, bet reizē visas sociālistisko lauku lielražošanas kāpums. Apzināmies, ka arī mums ir, tā teikt, savas sētas puses. Bet vienmēr cenšamies sakopties tā, lai ciemiņu priekšā nebūtu jāsarkst. Un ēnu vietās iespējami ātrāk panākam gaišumu, mēģinām atrisināt neatrisināto. Tas, manuprāt, ir dīvaini un neloģiski, bet nonākt zināma parauga situācijā, izrādās, nav izdevīgi. Vienmēr, lūk, rodas jautājums: bet kā tad strādā citi? Un tā «Ādaži», ar visu spēku un līdzekļiem kāpinot ražošanu, nokļūst . . . — . .. ziedoša dadža vai pat ērkšķa lomā! — Jo it kā netieši dursta palielināt apgriezienus arī citur, citiem. Ticiet, ka tā (sevišķi psiholoģiskā plāksnē, bet ne tikai!) ir neapskaužama loma. Loma grauzēja, nevis spārnotāja. Tikko aizvadītajā piecgadē «Ādažu» attīstībai, celtniecībai, vidēji gadā atvēlēja tikai aptuveni 140 000 rubļu. Izdarījām darbus katru gadu par 2,5 miljoniem. Arī šajā, jaunajā, piecgadē mums netiek iedalīts vairāk. Taču skaidrs kā dienā, ka ar tādām summiņām paplašināt ražošanu no sava līmeņa vairs nevaram. Nerunājot nemaz par sociālo jautājumu sekmīgu risināšanu. Bet mūsu kolektīvā ir 4,5 tūkstoši cilvēku, ir 2500 bērnu līdz pusaudžu vecumam. Viņi visi negrib apstāties un stāvēt uz vietas. Tātad saimniecības partijas organizācijai, speciālistiem būs jāatrod rezerves. Kaut vai veidosim savus būvmateriālu ražošanas cehus. Nebūvēt sadzīves pakalpojumu objektus, necelt jaunus dzīvokļus mēs vienkārši vairs nedrīkstam. Tad kuģis ātri vien nosvērsies uz sāna. Bet priekšsēdētājs ir ievēlēta amatpersona. Viņam nepietiek ar valsts sagādes plānu sekmīgu izpildi. Kolhoznieku priekšā viņam ir jāatskaitās gan par ražošanas paplašināšanu, gan arī par viņu dzīves apstākļu kompleksu uzlabošanu. Ar visu to gribēju pateikt, ka dzīvīte mums nemaz tik salda nav. Taču arī ādažnieki (tāpat kā kurš katrs strādīgs cilvēks) par veiksmēm kādreiz grib just morālu gandarījumu un cer, ka tāds brīdis pienāks. Strādāsim un savus pilsoņa pienākumus izpildīsim. — Ir tiešā pārvaldīšana — ar administratīvām metodēm (sīki uzdevumi, tehnoloģiski priekšraksti un kontrolētājs kontrolētāja galā), bet par rezultātu atbild vadītājs. Un ir pārvaldīšana ar stimulu sistēmas starpniecību, kad tiek dots sasniedzamais rezultāts, bet kā to izdarīt — paliek pašu ražotāju ziņā. Sakiet, kurš variants pastāv «Ādažos»! — Par darba organizāciju gādājam pastāvīgi. Katrā vadītājā un speciālistā pirmkārt cenšamies ieaudzināt apziņu, ka mūsu galvenais pienākums — pārdomāti, kvalificēti vadīt padotos ražīgā darbā. Kolhoznieki tieši to no mums gaida. Pretējā gadījumā galvās ieklīst muļķīgas domas, iedzeršanu ieskaitot. Metodes mums ir daudzpusīgas, bet mērķis — gan mikrokolektīvus, gan katru darītāju ievirzīt ik minūtes radošam darbam, lai no katras mašīnas un iekārtas uz lauka un fermās paņemtu maksimumu. Un te noder gan administratīvie līdzekļi, gan materiālie un morālie stimuli. Tomēr esam pārliecinājušies, ka pēdējiem pievēršama galvenā uzmanība. Tāpēc ir noteikta vesela stimulēšanas sistēma, un tajā liels akcents likts uz ģimeni. Tā ir šūna, kura uz katra darbu un dzīvi atstāj lielāko iespaidu. Visu, kas ar cilvēku noticis pa dienu, normālā ģimenē taču iztirzā mājās. Tāpēc «ģimenes padome» vairumā gadījumu dod pozitīvus dzinumus. Es domāju, ka pat vīra (vai sievas) sirsnīga izvadīšana uz darbu jau ir labs solis veiksmīgas dienas virzienā. Un blakus neapšaubāmi jābūt stingru prasību, kontroles sistēmai. Uzskatām, ka tikai tās trūkums perina bezatbildību, pirkstu palaišanu utt. Tāpēc ļoti svarīgi pareizi izraudzīt kadrus. Es zinu, ka klīst runas — «Ādažos» bieži mainoties darbinieki, esot nepamatoti augstas prasības. Bet patiesībā prasība ir partejiska un tikai viena: nodrošināt ražošanas pieaugumu, gādāt par kolhoznieku labklājību. Vienkārši — katram jābūt savā vietā. Un «burvja atslēga» šeit ir tāda: ar vērīgu aci izvērtēt un virzīt cilvēku tā, lai viņa darbs iespējami vairāk sakristu ar viņa aizraušanos. Tad ir labi ap sirdi visiem un acis deg. Tāda sakritība ir, piemēram, «Briljantu» vadītājam Zigismundam Štālbergam, mehanizatoram Jānim Bukinam, kompleksa «Dālderi» brigadierei Dzidrai Stepei un daudziem jo daudziem. Viņi ir gatavi atdot darbam visu, un es jūtu, ka tādu cilvēku mums kļūst arvien vairāk. Secinājums viens: kāds ir attiecīgais vadītājs, tāds veidojas kolektīvs. Lai gan tas nerodas uzreiz. Diemžēl daudzi nāk uz «Ādažiem» kā uz medībām (pat uz priekšsēdētāja vietnieka krēslu), turot tēmēklī tikai lielu algu un mierīgu dzīvi līdz pensijai. Bet pie mums ir jāstrādā. Kuru metodi izcelt, to grūti pateikt, jo lauki šablonu necieš. Es cenšos būt atklāts, patiess un principiāls. Daži starpgadījumi, iespējams, ir radušies tādēļ, ka esmu atmetis diplomātiju. Savu cilvēku, kolēģu vidū maska neder. Ja es padotajam vēlu tikai labu, tad mans pienākums pateikt viņam acīs patiesību — gan saldo, gan rūgteno. — Joprojām kursē autobuss Rīga—kolhozs «Pabaži», bet tādas saimniecības sen vairs nav. Kopš 1982. gada tas ir «Ādažu» iecirknis. Ir dzirdēts: viņi nokļuva zem ādažnieku siltā spārna un uzreiz sazēla. Kā tas izskatās no jūsu viedokļa! — Par uzrakstu lai atbild Rīgas autobusu parks. Tautā saka: labāk vēlu, kā nekad ... Apvienošanās ideja nāca no pašiem pabažniekiem, no viņu komunistiem. «Ādažu» kolektīvs pret to attiecās saprotoši. Mūsu rezultāti tobrīd, protams, bija daudz labāki. Bet Pabažu pusē bija un ir strādīgi, neizlutināti cilvēki. Objektīvu un subjektīvu apstākļu dēļ viņiem vienkārši nebija paveicies. Pēc apvienošanās tur uz pusi samazinājās speciālistu skaits, bet darba cilvēki palika tie paši. Mēs viņiem kārtīgi izskaidrojām savus dzīvošanas principus, darba jēgu un bijām pārliecināti, ka viņi tiks uz ceļa. Visiem par prieku, tā arī iznāca. «Siltā paspārne» nozīmēja: viņu pašu darbs un mūsu paraugs + pavisam nepārspīlēta materiālā un organizatoriskā palīdzība. Tagad par šo kolektīvu varu teikt tikai to labāko. Sociālistiskajā sacensībā iecirknis vairākkārt izcīnījis uzvaras. Un atzīšos, ka pabažnieki daudzreiz man liekas sirdij tuvāki, jo viņos ir vairāk dabiskuma, laba laucinieciskuma, rūpības un atbildības. Mani iepriecina, ka lielā daļā viņu ģimeņu ir trīs, četri un pat pieci bērni. Tātad skaidrs, ka tie ir cilvēki ar ļoti nopietniem nākotnes plāniem. — Viens no jūsu saimniekošanas koncepcijas stūrakmeņiem ir stipras ģimenes un cilvēciskais faktors vispār. Kā jūs nonācāt pie tāda secinājuma! — lespaidu ir atstājusi arī bērnība, kurā maz nācās baudīt vecāku glāstus. Cilvēki, kuri mani ievadīja dzīvē, bija ar stiprām ģimenēm. Arī mana tēva drauga, toreizējā celtniecības pārvaldes priekšnieka Gunāra Grosmaņa, dzimta Skrundā bija tāda. Un tādu tur apkārt redzēju daudz. Kad arī man izveidojās ģimene, sapratu un jutu: ja darbam gribi atdot visu, tad vienīgi saprotoša otrā puse īsti var palīdzēt. Sieva man līdzēja iegūt vidējo izglītību, atbalstīja augstskolā un vēlāk arī kandidāta disertācijas izstrādāšanā. (Tāpēc autoreferātu viņai pasniedzu pirmajai.) Un tur visur iekšā ir manas šodienas saknes. Par cilvēcisko faktoru grūti spriest. Pēc sava rakstura varbūt esmu impulsīvs, emocionāli reaģēju uz trūkumiem. Nepazinējam var pat likties, ka esmu nežēlīgs. Tā nav. Vienkārši bērnībā tiku audzināts neiecietīgi izturēties pret visu slikto. Tas ir palicis. Vienotru reizi vajadzētu neizrādīt, bet bremzes neiedarbojas. Dažos kabinetos tas man ir dārgi maksājis. Bet nekādu karjeru taisīt negribu un par lielāko laimi uzskatu būt starp cilvēkiem un strādāt ar viņiem. Arī šajā ziņā ģimenē ir kopīga izpratne: ja arī būtu jāpāriet citā darbā — kaut vai par mehanizatoru, kura arodu esmu apguvis jaunībā, —, arī tad mēs paliksim kopā stipri. Un noteikti nebūsim starp pēdējiem. Es domāju, ka jebkuram vadītājam šī cilvēciskā faktora uztverei jābūt .. . — ... asinīs! — Gandrīz vai tā, jo cilvēks ir jāmīl. Un daudzreiz ir mūsu pašu vaina, ka daži nokļūst grāvī. Bet te es laikam iebridu citā tematā — par sabiedrības pasivitāti pret notiekošo. Un žēl, ka arī presē daudz kas tiek izskaistināts un vēlamais pieņemts par it kā esošo. Lai gan cilvēka audzināšana ar attiecīgu lēmumu nebeidzas. — Un pēdējais jautājums: kādus jūs, biedri Kaul, gribat redzēt «Ādažus» jaunajā piecgadē un ko sevišķi gaidāt izlemtu LKP un PSKP kārtējos kongresos! — Kā pārkārtoties, par to esam domājuši daudz. Esam pieņēmuši konkrētus lēmumus un kopīgi ar zinātniekiem izstrādājuši arī reālus rīcības metus līdz pat 1995. gadam. Šajā piecgadē domājam kolhozu attīstīt kompleksi. Tas nozīmē: paņemt sev derīgo gan no Latvijas, no citu republiku un arī no sadraudzības valstu labākās pieredzes. Apzināmies, ka vienu otru jautājumu, runājot līdzībās, nāksies risināt, kā kuģi pa sauszemi velkot. Bet mēs savu izdarīsim, jo esam pārliecināti, ka lauku nākotne ir saistīta ar tā saucamo ražošanas sistēmu attīstību. Sākām jau ar kartupeļiem (skat. «Zvaigznes» 22. numurā.— I. B.) un turpināsim tālāk. Bez tam — tādas saimniecības kā «Ādaži» (un vēl stiprākas) varētu sniegt labu artavu citu kolektīvu straujākā izaugsmē. Nododot un palīdzot ieviest šīs sistēmas (protams, ciešā sadarbībā ar zinātni) X kolhozā vai padomju saimniecībā. Tā mūsu guvumi bez vēlreizējām septiņreiz mērīšanām ašāk aizietu tautās. Un tas būtu mūsu un citu ekonomiski spēcīgāko kolektīvu virsuzdevums visas republikas lauksaimniecības attīstībā. No abiem kongresiem gaidām daudz. Vispirms — lai tiktu pieņemta vispusīgi apspriestā PSKP Programma jaunā redakcijā, kurā izpaužas uzticība darba kolektīviem, speciālistiem un vadītājiem, kurā atspoguļotos komunistu vadītāju loma un atbildība partijas lēmumu īstenošanā. Lauksaimniecībā uzticēšanās ir ļoti aktuāla, jo republikā vairs nav tādu saimniecību, kurās nebūtu lietpratīgu speciālistu. Viņi alkst darba un pārsvarā ir gatavi atbildēt par rezultātiem, tikai jāļauj radoši strādāt. Katra «inspicēšana» (bet virspriekšsēdētāju sanāk vairāk nekā 30!), manuprāt, jādara nevis ar domu: «Nu gan mēs jums parādīsim!» — bet ar biedriskiem centieniem palīdzēt kolektīvam atrast kļūmi un to novērst, neraustot visu laiku aiz piedurknēm. Ja saimniecību vadītāji un speciālisti pastāvīgi ir stresa stāvoklī un lielāko daļu laika spiesti iztērēt savu domu un rīcības aizstāvēšanai, tad uz labu pavērsienu grūti cerēt. Esam pārliecināti, ka partijas XXVII kongress konsekventi iedibinās tādu gaisotni, kurā labi un aktuāli partijas un valdības lēmumi līdz pamatkolektīviem vairs nenonāks nevēlamā interpretācijā. Bet mēs uz to visu atbildēsim ar strādīgumu.
1986.01.05 Zvaigzne Ar ALBERTU KAULU runāja ILGONIS BITE
=== |