Viņi cīnījās par Dzimteni
Lielā Tēvijas kara veterāni Rūdolfs Kristapsons (no kreisās) un Vsevolods Egerts |
Viņi cīnījās par Dzimteni
1984.10.10 Rīgas Balss
Gefters, D.LATINFORM korespondents Carnikavā
Blakus cīņā un dzīvē
1984.10.10 Cīņa
D. Gefters, LATINFORM korespondents
Kā pārraksta vēsturi Latvijā
23.11.2015
Ģeogrāfijas Sabiedrības (GEO) dalībnieki – Andrejs Kudrjašovs, Oļegs Ciganovs, Vitālijs Varnakovs – LSP pirmsorganizācijas SPILVE biedri kopā ar Antonu Kolodenko rudenī apmeklēja bijušo Carnikavas zvejnieku ciematu.
Šīs vietas vēsture ir cieši saistīta ar revolūcijas un pilsoņu kara notikumiem Latvijas teritorijā. Padomju laikā šis Carnikavas ciemats bija pazīstams Padomju Savienības līmenī – šeit atradās zvejnieku kolhozs-miljonārs, kas zvejoja Baltijas jūrā un Atlantijas okeānā, kā arī foreļu audzētava. Kolhozam bija savs zivju pārstrādes komplekss, kas jau sen ir izlaupīts un iznīcināts pateicoties tagadējam buržuāziskajam režīmam.
Starp citu Carnikava bija slavena ar savu sacīkšu katamarānu ražotni, kuru vadīja sporta meistars, burātājs A. Eglājs. Carnikavas katamarāni piedalījās PSRS līmeņa sacensībās, tos eksportēja arī uz ārzemēm. Bet viss tas sen jau ir tālas pagātnes stāsts.
Šodien buržuaziskais režīms nežēlīgi cīnās pret savas tautas padomju laikmeta sasniegumiem un atmiņu, tai skaitā pret latviešu darbaļaužu varonīgas cīņas vēsturi par padomju varu. Kā piemēru pastāstīsim par rupju vēstures falsifikācijas mēģinājumu, ko buržuāzijai izdevās paveikt Carnikavā. 1919. gadā Latvijas teritorijā bija nežēlīgs pilsoņu karš. Sarkano pusē cīnījās revolucionāri-strādnieki un zemnieki, progresīvā inteligence. Ekspluatatoru pusē bija ārzemju interventi, baltijas vācieši, baltgvardi, bijušie dzimtbūtnieki, tirgoņi.
Šķiru cīņas gaitā 1919. gadā Carnikavā baltgvardi nošāva 12 sarkanos revolucionārus-carnikaviešus. Tajā vietā tika uzstādīts piemiņas akmens ar uzrakstu par šo notikumu.
2014. gadā piemiņas akmeņa uzraksts vēl ir neskarts. Toties jau 2015. gada rudenī uzraksts izskatījās savādāk – tas tika “koriģēts” bagātniekiem izdevīgajā interpretācijā.
Uzrakstā tika mainīti svarīgi fakti – pirmkārt carnikaviešus esot nošāvuši vācieši – landesvērieši. Vārds revolucionāri tika vispār nodzēsts. Bagātnieki visticamāk gribēja sasniegs 2 mērķus – pārlikt atbildību un vainu par savu tautiešu un politisko pretinieku fizisku iznīcināšanu uz svešiniekiem, “cittautiešiem”, un otrkārt paslēpt patieso iemeslu, kāpēc daudzi latvieši vispār piedalījās pilsoņu karā sarkano pusē.
Tagadējais Latvijas buržuāziskais režīms un baltgvardu kustība ir cieši saistīti – tos apvieno kopējā cīņa un naids pret latviešu revolucionāriem un darbaļaudīm, kā arī aktīva piedalīšanos nacisma noziegumos pret cilvēci Lielā Tēvijas kara laikā. Piemēram ģenerālis Banģerskis, Oskars, Dankers un daudzi citi augstākā ranga latviešu nacisti sākuši savas noziedzīgās gaitas baltgvardu rindās.
LSP pirmsorganizācija SPILVE
Tā piemiņas akmens izskatījās padomju laikā |
Te piemiņas akmens 2014.g. |
Tā izskatās tagad |
🌐🌐🌐
Draudzībā augt un dzīvot
Piemiņas brīdī Carnikavas Brāļu kapos. |
Carnikavas astoņgadīgās skolas plašā sporta zāle svētdienīgi posta. To grezno skolēnu zīmētie politiskie plakāti un daudzkrāsainais zieds - starptautisko Jaunatnes un studentu festivālu emblēma. Pamīšus izliktas krāsainiem attēliem papildinātas sienas avīzes - stāstījumi par nelielās mūsu rajona lauku skolas draudzības pilsētām Uljanovsku, Vladimiru, Maskavu, Krasnodara, Erevānu, Kišiņevu, Taškentu, Novovolinsku, Kedaiņiem, Primorsku. Baltkrievijas PSR Oktobra ciematu. No tik daudzām vietām atbraukuši Carnikavas pionieru draugi, lai piedalītos otrajā tautu draudzības festivālā, kas veltīts V.I.Leņina pionieru organizācijas un Padomju valsts izveidošanas 60. gadskārtām._ Kā katros Uzvaras svētkos no Volodarskas ieradusies pionieru vienības varoņa Ivana lļjičova meita Tamāra Buhranova ar dzīvesbiedru Alekseju un dēlu Oļegu. Carnikavas skolēni aug par īstiem internacionālistiem. Mūsu Latvija kļuvusi bagāta un zied draudzībā, pateicoties tam, ka 37 gadus nav kara un varam dzīvot zem gaišām, laimīgām debesīm, — saka Latvijas Komunistiskās partijas rajona komitejas sekretāre Līga Lasmane. Katra delegācija atvedusi jaunus materiālus un īpašu sveicienu.Tiek pasniegta sālsmaize Tamārai Buhranovai, simboliski pateicoties viņas tēvam un godinot katru, kas cīnijās Lielajā Tēvijas karā. Carnikavas Brāiu kapos uz mūžu atdusas tēvi, vīri un brāļi, kam esam pateicīgi par laimīgo miera dzīvi. Skolas kolektīvs un festivāla viesi kopā ar Carnikavas Lielā Tēvijas kara veterāniem, administrācijas. sabiedrisko organizāciju, Ādažu ciema izpildkomitejas pārstāvjiem un Carnikavas iedzīvotājiem dodas uz Brāļu kapiem pieminēt tos, kas nepārnāca mājās. Bargos notikumus atminas Lielā Tēvijas kara dalībnieks Hugo Vanags. Runā Valerijs Kļimenko, kas atbraucis pasērst pie kritušā brāļa. Doņeckiete Jekaterina Daniļenko atceras tēva Inokentija Sergačova pēdējo vēstuli mātei: «labi mēs dzīvojām-, Ana. bet dzīvosim vēl labāk. Mani šeit ne lode neķer .. .» Taču niknajās kaujās, forsējot Gauju, fašistu šāviņš izdzēsa četru bērnu tēva dzīvību, un māte rūpēs par viņiem palika viena. Mums, dzīvajiem ir svēts pienākums sargāt miera dzīvi, apstādināt kara draudus pasaulē. Daudz neaizmirstamu brīžu palika atmiņā Carnikavas tautu draudzības festivāla dalībniekiem, kas kļuva, ne vien par skolas, bet arī daudzu ģimeņu svētkiem. Viesi iepazina kolhoza dārzniecību, zivju apstrādes cehu, Rīgu un Salaspili.
Draudzībā augt un dzīvot
1982.06.01 Darba Balss (Rīgas rajons)
Neiburga, A.
* Darba Balss / 09.10.1984
Piemiņas vieta LTK kritušajiem padomju armijas karavīriem. Republikas nozīmes vēstures piemineklis. Atrodas Carnikavas parkā pie bij. mehāniskajām darbnīcām. Carnikava. Ādažu ciems. Rīgas raj.
🌐 🌐 🌐
⏳⏳⏳⏳⏳ OBJEKTS PĀRGAUJĀ ⌛⌛⌛⌛⌛
⚡⚡⚡
MĒS ATCERAMIES
Rīt ir 31. gadadiena, kopš mūsu republikas galvaspilsēta Rīga atbrīvota no fašistiskajiem verdzinātājiem. Mēs zinām, cik neatlaidīgas cīņas notika Rīgas pievārtē.
Par vairāku Padomju Armijas divīzijas apakšvienību līdzdalību Ķīšezera forsēšanā naktī uz 13. oktobri rakstīts daudz, bet visu laiku trūka precīzu ziņu par to, kā tika forsēta Gauja, svarīga fašistu nocietinājumu līnija — Rīgas nocietinājumu pirmais loks. Gaujas kreisais krasts līdz šai diena glabā vācu ierakumu pēdas, viņi bija sagatavojušies aizsardzībai. Un tad pirms dažiem gadiem kolhoza «Ādaži» komjaunieši tikās ar 374 strēlnieku divīzijas, 1242. pulka bijušo komandieri apakšpulkvedi U. Suleimanovu, bet šogad atrada 376. strēlnieku divīzijas 1252 pulka bijušo komandieri pulkvedi H. Išmakovu. Kopā ar biedriem no kolhoza Lielā Tēvijas kara veterānu padomes pulku komandieris pēc 30 gadiem apmeklēja bijušo kauju vietas. Un te nu noskaidrojās ka upes forsēšanu vietā, kur tagad atrodas kolhoza «Ādaži» centrs šīs divīzijas veikušas nevis, 1944. gada 12. oklobrī, kā agrāk rakstīja, bet gan 11. oktobra rītausmā. Upes labajā krastā pa kreisi no tilta (ceļā no Ādažiem) atklāts memoriālais akmens par godu viena pulka karavīriem — kā simbols visai Padomju Armijai, kas atbrīvoja mūsu dzimto zemi. Piemiņas vietas ierīkošana lielu darbu ieguldīja kolhoza komjaunieši.
|
⚡⚡⚡
Piemiņas akmens Gaujas forsētājiem pie Ādažiem 1944. gada 12. oktobrī, Te virzienā uz Rīgu notika niknas kaujas. |
1986.09.04 Darba Balss (Rīgas rajons)
⚡⚡⚡
🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾
Te mēs sākām Ķīšezera forsēšanu - atceras U.Suleimanovs |
Pie obeliska Gaujas krastā |
1975.03.23 Darba Balss (Rīgas rajons) |
🐾🐾🐾
viss ir beidzies un labi ka tā / 2022.g. |
-
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru