svētdiena, 2020. gada 2. augusts

Divi tēlnieki <>

Divi tēlnieki — divas jaunrades pasaules
MĀKSLINIEKU RADOŠAJĀS DARBNĪCĀS 

Vasaras rītos, kad austošās dienas stari glāsta Baložu meža galotnes, blakus kādam nelielam namiņam no krēslas iznirst slaidu meiteņu silueti. Bet, pieejot tuvāk, atklājam šo meža meitu noslēpumu: tās izcirstas granītā.
Tēlnieces Ēvī Upenieces rokās
aukstais akmens sāk dzīvot.
 Drīz vien no namiņa iznāk sieviete un vīrietis vienkāršā darba tērpā. Meža klusumā atskan āmuru un kaltu klaudzieni: tēlnieki Ēvī Upeniece un Vladimirs Rapiķis sāk savu darba dienu. Vissavienības mākslas izstādē Maskavā rets apmeklētājs vienaldzīgi pagāja garām «Astrahaņas zvejniecei» — Volgas grīvas zvejnieku kalmiku meitenes Bakturganas atveidojumam slīpētā bronzā. Bija radīts lakonisks, bet valdzinošs mākslas tēls. Kopš tā laika aizritējuši vairāk nekā divi gadi. bet pati Ēvī Upeniece «Bakturganu» joprojām uzskata par vienu no saviem labākajiem darbiem. Tam sekojuši daudzi citi darbi — ļoti dažādi un atšķirīgi pēc ieceres un risinājuma: «Medicīniskā māsa», «Celtnieki», «Lido dzērves», «Ziedi, mana linu druva» ... Granīts, marmors, keramika ... Un vienmēr mākslinieces radošā darba pamattēmats: sieviete un laiks. Daudzveidīgs temats, kas nekad neapsīkst. 
V. Rapiķis granītā iemūžinājis diženos
K. Marksa un V. Ļeņina tēlus. 
Pretstats mākslinieces liriskajiem darbiem ir viņas dzīvesbiedra Vladimira Rapiķa radītie vīrišķīgie, spēcīgie tēli. Viņa iemīļotais materiāls — metāls: varš, bronza, alumīnija kausējumi. Bronzas kareivis ar kreiso roku rauj karavīra blūzi no krūtīm: tur iestrēgusi lode. Bet labā roka satvērusi granātu: tūlīt tā lidos turp, kur vērsts kareivja bargais skatiens — ar pēdējo el
pas vilcienu uz ienaidnieku. Bet latviešu strēlniekam nav lemts mirt: viņš mūžīgi dzīvos mākslinieka atveidotajā tēlā. Metāla kalumos V. Rapiķis veiksmīgi atklāj padomju karavīru tēlus, paaudžu gājuma dinamiku, rada darbus ar lielu idejisko spēku. Pašlaik mākslinieks uzņēmies lielu un grūtu uzdevumu — radīt Kārļa Marksa un Vladimira Ļeņina tēlus. Šoreiz saviem darbiem viņš izvēlējies granītu — materiālu, kas radniecisks lielo revolūcijas vadoņu gara spēkam un diženumam Līdz vēlam vakaram no nelielā namiņa Baložu priedēs atbalsojas kaltu klaudzieni akmenī - tur dzimst jauni mākslinieku iecerētie tēli. 

Divi tēlnieki — divas jaunrades pasaules
1963.12.04 Dzimtenes Balss
M. LIVGURS


V. RAPIĶIS.
Marksa portrets.
(Granīts)


V. RAPIĶIS
Ļeņina portrets.
(Granīts)V. Rapiķis. V. I. Ļeņina portrets veikalā «Politiskā grāmata


V. RAPIĶIS.
«Zaldāts» 

V. Rapiķis.
Sarkangvardietis

V. Rapiķis.
Sarkanarmietis💢  💢  💢  💢  💢  💢  💢  💢
Rīgas Jūrmalas izbūve 

Arvien labāk un krāšņāk tiek iekārtota viena no iecienītākajām mūsu zemes darbaļaužu atpūtas vietām Rīgas Jūrmala. Republikas Kūrortu un sanatoriju pārvalde paredzējusi Dzintaros izbūvēt Turaidas ielas noslēgumu pie Jūras, izveidojot te architektoniski skulpturālu ansambli.
Architekta L. Goldenberga izstrādātais izbūves projekts. 
Rīgas Jūrmalas izbūve 
 Celtniecības darbi jau uzsākti tiek betonēta pamatbūve. Ansambļa projekta autori architekts L.Goldenbergs un tēlnieks V. Rapiķis-Kristovskis pēc ilgiem meklējumiem un vairākiem projekta variantiem, veiksmīgi atrisinājuši architekturas un skulpturālo elementu apvienojumu, kā arī šā 
ansambļa pieskaņošanu Jūrmalas apkārtnei priedēm un kāpām. Lokveida belvederu ar plašu skatu uz jūru noslēdz skulptūras vīrietis un sieviete, kas veltītas veselīgas, saulainas atpūtas tēmai. Autori, izvēlējušies vienkāršas formas, centušies skaidri izteikt celtnes saturu. Tēlnieku brigāde pašreiz darina abas skulptūras, kas apmēros ir visai lielas. Autora V. Rapiķa-Kristovska vadībā šo darbu veic jaunie tēlnieki J. Mauriņš, L. Kristovskis un E. Upeniece. Brigāde paredz darbu pabeigt vēl martā, lai tūlīt pēc tam skulptūras varētu nodot izkalšanai šūnakmenī.
Tēlnieki V. Rapiķis-Kristovskis, J. Mauriņš un E. Upeniece veido skulptūras Rīgas Jūrmalā, Turaidas ielas noslēgumā paredzētajai izbūvei

Rīgas Jūrmalas izbūve
1955.02.06 Literatūra un Māksla


Rapiķa darbi

 
Vladimirs Rapiķis
«Spīdola» 

V. RAPIĶIS.
«Uz zemes, debesīs un jūrā». (Kapara kal.)
 

V. RAPIĶIS.
«Daugava». (Metālkalums)

V. RAPIĶIS.
Jātnieks (Metāls)

V. Rapiķis.
F. A. Canders.  ( Ģipsis. ) 

PIEMINEKLIS MILICIJAS DARBINIEKIEM 
Madonā


 Rapiķa ciļņi «Zinātne», «Dzīve», «Māksla» =

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru