Siguļi ir Carnikavas vēsturiskais centrs. Te atrodas vienīgais koka dievnams Vidzemes piekrastē - 1728.gadā celtā Carnikavas baznīca un kapsēta - Siguļu kalns ar tajā esošo Kolumbāriju (pelnu kapsētu).
Aizgājušo piemiņai iekārtota apzaļumota teritorija, kas ar saviem senajiem kokiem un reljefu to atšķir no visām citām vietām Latvijā.
Kapi renovēti 2005. gadā. Kapsētā 19. gs. otrajā pusē uzcelta Kvadrātplāna mūra baronu kapliča ar barokālu jumtu.
Siguļu kalna pašā virsotnē, no kuras paveras gleznains skats uz krāšņo apkārtni un baznīcu, bija uzstādīts Ojāra Feldberga piemineklis Latvijas kontūras formā, jo šeit atrodas atdusas vieta tautā mīlētiem un cienītiem dzejniekiem – Ojāram Vācietim un Ludmilai Azarovai.
Pēc jaunā pieminekļa atklāšanas O.Feldberga darbs atradis citu atrašanās vietu - līdzās ceļam, kas ved uz kalna virsotni.
Carnikavas jeb Siguļu kapsēta ir jauka - tajā ir vairāk miera nekā
iznīcības. Krūmos rušinās strazdi, no apbrīnas vērtās gobas ( 3m augsta) uz
dižpriedi, kuras stumbra apkārtmērs ir 3,2m, skriedams nosēcas sīlis.
Kapsēta izrakta Dieva kalnā. Šajā vārdā Gaujmalas uzkalnu nosaukuši vietējie
iedzīvotāji.
* Garezera Raksti / 01.01.1934
* Garezera Raksti / 01.01.1934
1728.gadā kalnā uzcēla baznīcu.
Domājams, ka baznīca un kapsēta ieņēmusi svētkalna vietu. Kā liecina 17.gs.
vizitācijas protokoli, vēl senākajā baznīcā dzimtļaudis ziedojuši dzīvnieku
vaska figūras.
![]() |
Carnikavas kapos |
Carnikavas kapi ierīkoti 1773.gadā, kad Krievijas impērijā aizliedza mirušos apbedīt baznīcās un to tuvumā.
🕂🕂🕂🕂🕂🕂🕂🕂🕂
Lidotāja J. Feizaka izvadīšana pēdējā gaitā
Vakar pēcpusdienā notika lidotāja-studenta Jāņa Feizaka izvadīšana pēdējā gaitā. i'wadişchana pehdeja gaitā. Pie studentu korporācijas "Patria" konventa dzīvokļa nama Martas ielā 5 pirms izvadīšanas sapulcējās studentu korporāciju, aviācijas biedrību un aviācijas 3 pulka pārstāvji. Pie šķirsta īsu izvadīšanas dievkalpojumu noturēja mācītājs Rozenieks, pēc tam to iznesa no telpām. Šķirstu novietoja promvešanai uz dzimto kapsētu. Bēru proceşijas priekšgalā novietojās studentu korporāciju karognesēji, bet aiz šķirsta piederīgie, Aviācijas pulka, lidotāju biedrības un Latvijas republikas lidotāju kluba pārstāvji un citi bēru viesi. No Martas ielas bēru procesija aizvirzījās pa Tērbatas, Matīşa ielām uz Kr.Barona ielu, kur apstājās pie nelaiķa nama.
No šejienes bēru proceşija devās uz Brīvības ielu un tālāk pa Vidzemes šoşeju. Pāri gaisa tiltam bēru procesija apstājās un šķirstu ar nelaiķa mirstīgām atliekām pārvietoja automobīlī novešanai Carnikavas kapos pie Ādažiem. Apbedīšanu izdarīja mācītājs Rozenieks.
Pēdējā Brīdī, Nr.89 (22.04.1932)Vakar pēcpusdienā notika lidotāja-studenta Jāņa Feizaka izvadīšana pēdējā gaitā. i'wadişchana pehdeja gaitā. Pie studentu korporācijas "Patria" konventa dzīvokļa nama Martas ielā 5 pirms izvadīšanas sapulcējās studentu korporāciju, aviācijas biedrību un aviācijas 3 pulka pārstāvji. Pie šķirsta īsu izvadīšanas dievkalpojumu noturēja mācītājs Rozenieks, pēc tam to iznesa no telpām. Šķirstu novietoja promvešanai uz dzimto kapsētu. Bēru proceşijas priekšgalā novietojās studentu korporāciju karognesēji, bet aiz šķirsta piederīgie, Aviācijas pulka, lidotāju biedrības un Latvijas republikas lidotāju kluba pārstāvji un citi bēru viesi. No Martas ielas bēru procesija aizvirzījās pa Tērbatas, Matīşa ielām uz Kr.Barona ielu, kur apstājās pie nelaiķa nama.
No šejienes bēru proceşija devās uz Brīvības ielu un tālāk pa Vidzemes šoşeju. Pāri gaisa tiltam bēru procesija apstājās un šķirstu ar nelaiķa mirstīgām atliekām pārvietoja automobīlī novešanai Carnikavas kapos pie Ādažiem. Apbedīšanu izdarīja mācītājs Rozenieks.
Savu C-1 „Auseklīti” Cukurs velāk pārdod savam kolēģim Kārlim Konstantam, kurš jauniegādātajam „Auseklītim” uzmontēja jaudīgāku dzinēju- 25 ZS „Anzani”. 1932. gada 15. aprīlī ar šo pārtaisīto lidmašīnu iet bojā students Jānis Feizaks. H. Cukurs gan J. Feizaku bija apmācījis lidot ar jauno C-3, taču patstāvīgi lidot ar šo lidmašīnu viņš vēl neuzticēja. Tomēr tas netraucēja J. Feizakam pārgalvīgi doties patstāvīgā lidojumā ar pārbūvēto „Auseklīti”. Sekas tam, protams bija traģiskas, jo nepieredzējušais Feizaks netika galā ar vadību... Pēc katastrofas K. Konstants gan sadauzīto „Auseklīti” atjaunoja, uzstādot tajā vēl jaudīgāku dzinēju un pārdēvējot par „Peka-Peka”. Savu lielisko lidspēju dēļ, lidmašīna tika ekspluatēta līdz pat 1937. gadam.
* no Herberta Cukura biogrāfijas
🕂 🕂 🕂 🕂 🕂 🕂 🕂 🕂 🕂 🕂
Blakus Carnikavas muižas kapličai, kas celta 18. gadsimtā, atrodas
muižas nomnieka Gustava Falka kapakmens, kas ir valsts nozīmes mākslas
piemineklis. Tas veidots klasicisma stilā (1817).
Carnikavas kapos apbedīts Latvijas armijas ģenerālis un kara ministrs
no 1929-1931 gadam Mārtiņš Vācietis (1873-1945).
Carnikavas kapos apglabāts LPSR Tautas dzejnieks O.Vācietis
(1933-1983).
Carnikavas kapsētā guldīts arī dzejnieka Vācieša brālis Imants
Vācietis.
-
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru