

Jaunā Rīgas pilsētas bērnu vasaras kolonija.
Jaunā Rīgas pilsētas bērnu vasaras kolonija Baltezerā tagad galīgi iekārtota un 25. jūnijā iesvētīta, kaut gan koloniju uzcēla jau 1936. gada pavasarī un 1936. g. vasarā jau sāka apdzīvot bērni. Ātri veicās koloniju izbūvēt vienīgi tāpēc, ka sienu apmetuma vietā pilsēta izvēlējās lietot finierus un būves darbus firma Neiburgs sāka visā kolonijā uzreiz. Kolonijā ir 15 atsevišķas ēkas, kuras pēc viņu nozīmes var iedalīt: 8 grupu mājas, 1 virtuve ar ēdamistabu (kolonijas centrā), 1 pārvaldes māja, 1 bērnu slimnīca, 1 veļas mazgātava un dušu pirts, ledus un sakņu pagrabs, malkas šķūnis, ūdens tornis un ūdens piegādes ierīce. Koloniju ietver jauns priežu mežs, apm. 12 ha platībā; tuvumā (pie robežas) Baltezers un Rīgas Carnikavas šoseja. Koloniju izbūvējot vadījusi doma, ka vārgiem bērniem, kam te jāatgūst veselība, jādod iespēja dzīvot saimēs, jeb varētu teikt lielās ģimenēs. Tāpēc saimes māja ietver vienu dzīvokli ar ērtībām. Var iet ēst kopīgā ēdamistabā, var arī palikt savrup. Tam liela nozīme izolācijas gadījumos. Kolonijā ir sava maza slimnīca; ārsts dzīvo turpat. Bez tam nepārtraukti darbojas zobārstniecības kabinets. Ērtā satiksme dod iespēju baudīt lauku svaigos produktus (piens, saknes) un citu nepieciešamo jo viegli piegādāt no Rīgas. Kolonijas normālais darba laiks no maija sākuma līdz septembra otrai pusei. Bērnu sastāvs mainās jūlija vidū. Šī iestāde, ar kuru var lepoties Rīgas pilsēta, kaut arī izmaksāja pāri par Ls 550.000, —, pilsētai dos ietaupījumus, jo daudzi bērni, kurus nācās ārstēt, tagad kolonijā atgūs spēkus, un būs aizsargāti no nopietnas saslimšanas. Līdz kolonijas izbūvei Rīgas bērniem nebija pastāvīgas mītnes, tiesa, kolonija darbojās Ķīšezera malā bij. Zvēru dārza ēkās, piemērojot tās bērnu dzīvei. Bet Zvēru dārzs bija jāatjauno un pilsētas kase bija iztukšota. Kāpēc Rīgas bērni sev pastāvīgu mītni varēja iegūt tikai pēc 1934. g. 15. maija. Vasaras kolonijas vārgiem bērniem mazākos apmēros iespējams iekārtot arī citās pilsētās, tāpēc derētu arī citu pilsētu pārstāvjiem ieskatīties kolonijas iekārtojumā. Kārtojot lietas Rīgā, katram iespējams turpu viegli nokļūt ar autobusu (Baltezera līnija, no autoostas). Visus paskaidrojumus sniegs katrā laikā pārzinis. Kolonijas tālrunis: Ādaži 72 .
1937.06.01 Pašvaldības Balss
Kļaviņš, Rud.
* Brīvā Zeme / 22.06.1937
 |
Bērni un audzinātājas Rīgas pilsētas Baltezera bērnu kolonijā. 1936.-1938.gads. |
* "Rīts" Nr.170 no 23.06.1937.
* "Brīvā Zeme" Nr.139 no 26.06.1937.
* Latvijas Kareivis / 26.06.1937
Rīga rūpējas par saviem bērniem
Atklāta bērnu vasaras kolonija Baltezerā. Pēdējos gados Rīgas pilsēta piegriezusi lielu vērību bērniem. Gādā ne tikvien, lai jaunatnei būtu piemērotas skolas telpas, bet lai arī tie bērni, kas skolu neapmeklē, varētu augt labvēlīgos apstākļos. Jau pagājušā gadā, kad Rīga izbūvēja bērnu vasaras koloniju pie Baltezera, aizgādības valde izmeklēja vairākus simtus vārgos Rīgas bērnus, kurus novietoja jaunizbūvētajā atpūtas vietā. Vakar notika Rīgas pilsētas Baltezera bērnu vasaras kolonijas iesvētīšana. Tai ieradās Rīgas pilsētas galva R.Liepiņš, diplomātiskā korpusa un valsts iestāžu darbinieki. Bērni tērpušies tautiskos tērpos, valsts karodziņiem rokās, dziesmām sagaidīja galvaspilsētas saimnieku. Prof. K.Kundziņš iesvētīšanā runāja par mūžīgo jaunību, kas katram jāiegūst. Bērnu vasaras koloniju atklājot Rīgas pilsētas galva norādīja, ka pilsētai rūpēs un gādībā par mūsu jaunatni nekādi izdevumi nav par lieliem. Pilsētas pašvaldība dara visu, lai Rīga būtu galvaspilsētas vārda cienīga. Viņa uztur bērnu dārzus, bērnu namus, sērdieņus, kam nav audzinātāju un apgādnieku, novieto audzināšanai ģimenē, bērnus izsūta vasaras atpūtā uz laukiem. Aizgādības valde veidojusi šo nometni — bērnu koloniju, lai saulītē un svaigā gaisā bērni uzlabotu un stiprinātu veselību. Lai te pavadītās nedēļas bērniem paliktu labā un mīļā atmiņā. Lai jaunā iestāde kalpo galvaspilsētas bērniem. Pilsētas galvas runu noslēdza valsts himna. Tautas labklājības ministrijas socjālās apgādības departamenta direktors J.Sīlis uzsvēra Rīgas pilsētas gādību par bērniem. Aizgādības valdes priekšnieks M.Ozols pastāstīja par bērnu vasaras kolonijas izbūvi pie Baltezera. Kolonija iesākta būvēt pagājušā gada pavasarī un Rīgas pilsētai izmaksājusi 330.000 ls. Uzceltas 15 ēkas, ierīkotas ne tikai mājas bērnu naktsguļai un ēdamzāles, bet arī slimnīca, dušu pirts, virtuve un citas saimnieciskās ēkas. Koloniju izbūvējot domāts tur novietot 250 bērnus. Pašlaik novietoti 258 bērni. Par tiem rūpējas 40 darbinieki, šī gada kolonijas budžets ir 61.332 ls. Rīgas pilsētas galva ar lūgtiem viesiem pēc tam apskatīja bērnu vasaras koloniju. Tā iekārtota priekšzīmīgi ar plašām un saulainām telpām. Lai bērni būtu pilnīgi droši nejaušas meža aizdegšanās gadījumā, ap koloniju ierīkota uguns aizsargjosla un iztīrīti liekie krūmi. Toties no jauna sadēstītas bērzu un liepu alejas, apkārtne glīti uzposta. Pa azaida laiku bērni iepriecināja ar priekšnesumiem — dziesmām un tautiskām dejām.




Līdz ar visas mūsu dzīves pārorientēšanos visa centrā tagad ir nostādīts cilvēks. Dzimstību pacelšanas un mirstību samazināšanas problēmai tagad ir piešķirta redzama vieta visā valsts politikā. Ja pirmā daļa dzimstību pacelšana saskaras ar daudziem stipri sarežģītiem jautājumiem, tad mirstību apkarošanas jautājumam varam pieiet tiešāki un reālāki. Bet no šo abu problēmu atkarīgā koeficienta atkarājas dzīvā spēka pieaugums vai mazināšanās.
Šiem jautājumiem nopietnu vērību piegriezusi Rīgas pilsētas valde, atverot bērnu koloniju, modernizējot slimnīcas, ierīkojot jaunus veselības kopšanas punktus, gādājot par daudzbērnu ģimeņu piemaksām u. t. t. Atklājot Baltezera pilsētas bērnu vasaras koloniju, Rīgas pilsētas galva R.Liepiņš starp citu uzsvēra, ka pilsētas valde iespējamo līdzekļu robežās darīs visu, lai gādātu par pilsētas dzīvā spēka veselību un pieaugumu. Līdz šim Rīgas pilsētas bērniem nebija savas mītnes. Kaut gan kolonija darbojās Ķīšezera malā, bijušā Zvēru dārza ēkās, tomēr šo mītni nevarēja uzskatīt par pilnīgu, kas atbilstu visām modernām prasībām. Bet nāca klāt vēl jauna nelaime. Zvēru dārzs bija jāatjauno, un maziem vasaras viesiem bija jāmeklē cita atpūtas vieta. Par tādu 1936. gada sākumā izraudzīja Baltezeru. Būvi uzsāka tā paša gada 4. martā, bet beidza jau pēc dažiem mēnešiem 3. jūnijā, kad vasara bija atvērusi savus saulainos vārtus. Jaunā kolonijā ir 15 atsevišķas ēkas: 8 grupu mājas. 1 virtuve ar ēdamistabu, 1 pārvaldes māja, 1 bērnu slimnīca, 1 veļas mazgātava un dušu pirts, ledus pagrabs, malkas šķūnis, ūdens tornis un ūdens piegādes ierīce. Koloniju ietver jauns priežu mežs Baltezera un Carnikavas šosejas malā; piešķirot vietai izdevīgu ģeogrāfisku stāvokli gan satiksmes, gan klimata ziņā. Kolonijā darbojas 40 darbinieki, starp kuriem 1 ārsts, 1 žēlsirdīgā māsa un 1 zobārsts. Kolonijā bērnus sadala saimēs, kurām ir lielas ģimenes raksturs. Tāpēc katra saimes māja ietver vienu dzīvokli ar visām ērtībām. Bērnu vajadzībām nepārtraukti darbojas maza slimnīca un zobārstniecības kabinets, kas uzmana un rūpējas par mazo viesu veselību. Kolonijas darba laiks noteikts no maija sākuma līdz septembra beigām. Patreiz kolonija iekārtota 250 bērniem, kuru sastāvs mainās jūlija vidū. Kolonijas iekārtošana Rīgas pilsētas valdei izmaksājusi pāri par Ls 330.000. Bet līdz ar to viņai samazināsies tie izdevumi, kurus prasīja vārgo un neveselīgo bērnu ārstēšana, jo daudzi no maziem vasarniekiem, pavadot dienas sausā, saulainā parkā pie svaigas pārtikas audzinātāju uzraudzībā, atgūs sabojāto veselību un dzīves spēku. Un līdz ar to būs panākts svētīgs augstākās cilvēcības darbs. Kolonijas budžets 1937. gadam noteikts uz Ls 61.332,—. Katra bērna izmaksa aprēķināta Ls 1,80 dienā. Jo skaļāk atskanēs mūsu bērnu sudrabainie smiekli un brūnākas kļūs viņu sejas rudens zeltainā dzeltenumā, jo varenāks būs mūsu dzīvā spēka pieaugums un turpinājums. Par šo apstākļu labvēlīgu atrisinājumu ir gādājusi Rīgas pilsētas valde.
 |
Bērnu koloniju „Baltezers“. Otrā pusē ezeram redzama Rīgas pilsētas ūdensvada 1 sūkņu stacija. |
 |
Bērnu kolonijas galvenais laukums un dzīvojamās ēkas. |
Gādība par tautas dzīvo spēku.
1937.07.01 Pašvaldības /Pašvaldību/ Darbinieks
******************************< šurpu - turpu >**********************************
***********************************************************************************
-
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru