otrdiena, 2017. gada 10. oktobris

Felikss Circenis un šahs <>




“Reizēm mani nodarbināja jautājums: vai cilvēks brīvi izvēlas savu likteni vai liktenis izvēlas vadīt cilvēka gaitas. Bieži īstenībā bija jāpārliecinās, ka mana griba bija noteicēja – es zināju, ko gribu, es rīkojos un veidoju savu dzīvi iekšēji apmierināts. Bet bija gadījumi, kur manai gribai nebija nekādas nozīmes, kāda cita vara negaidot virzīja manus ceļus. Dīvainā, nesaprotamā kārtā bieži man par labu.”
K. Raudive


Izglītības darbinieks, vieglatlēts, šaha treneris, veicinājis sporta attīstību (biatlons), aktīvs Atmodas notikumu dalībnieks
 
Felikss Circenis dzimis 1929.gada 16. februārī, Liepājas rajonā Vaiņodē, netālu no Lietuvas robežas. Felikss Circenis bija vienīgais bērns ģimenē. Bērnība F. Circeni ar gaišām atmiņām nav lutinājusi. Tēvs – Jānis Ozols saslima ar tuberkulozi un 1934. gadā nomira. Māte – Elza Circene (dzimusi 1903.- mirusi 1996.gadā) strādāja Vaiņodes tuberkulozes sanatorijā. Sanatorijas galvenais ārsts bija Felikss Valis. Ārsts bija arī F. Circeņa krustēvs. Tāpēc F. Circenim ir dots šī cilvēka vārds.
Skolu Felikss Circenis sāka apmeklēt jau no sešiem gadiem. Pirmā skola bija 6.Liepājas pamatskola. Skolā mīļākie priekšmeti bija matemātika un latviešu valoda, it sevišķi gramatika. F. Circenis bija viens no labākajiem, skolēniem kurš prata labi rakstīt diktātus, ļoti patika gramatikas likumi, mācības turpināja Liepājas Politehnikumā. Tehnikumu beidza kā stiprās strāvas tehniķis elektriķis. Bet pie sirds šī profesija nepieķērās. Pēc tam beidzis Latvijas Lauksaimniecības akadēmijas Zemes iemērīšanas fakultāti. Pēc profesijas - mērnieks. Tomēr arī šajā profesijā viņš praktiski nestrādāja, jo sāka strādāt par skolotāju.
F. Circenis par pedagogu kļuva nejauši. Tad, kad vēl mācījās Lauksaimniecības akadēmijā Jelgavā, izveidojās Mālpils Meliorācijas skola un viņu uzaicināja uz Mālpili pasniegt ūdens saimniecību, un ģeodēziju. Mālpilī audzēkņi trenējās vieglatlētikā, lai piedalītos Tehnikumu spartakiādē. F.Circenis brauca līdzi Mālpils Hidromeliorācijas tehnikuma komandai uz sacensībām Priekuļu lauksaimniecības tehnikumā. Tā direktors Galvāns uzaicināja F. Circeni strādāt par skolotāju Priekuļos. Vēlāk - 1962. gadā F.Circenis kļūst par direktoru Lauksaimniecības tehnikumā un nostrādāja šeit piecpadsmit gadus. Priekuļos viņa darbības laikā tika uzbūvēta pirmā biatlona šautuve un moderns stadions. Priekuļu tehnikums uzskatāms par biatlona dzimšanas vietu Latvijā.
1977. gadā F.Circenis pārceļas uz Ādažiem. Šeit nostrādā deviņus gadus kā Ādažu pamatskolas direktors. F. Circenis atceras, ka Ādažos skolas ēka bijusi veca, nolaista, skolā nav bijusi centrālapkure. Taču skolā valdījusi patīkama un sirsnīga atmosfēra. Lai arī skola bijusi maziņa un tajā bijis maz telpu, tomēr skolā risinājās aktīva ārpusskolas dzīve. Pastāvēja dažādi pulciņi: zīmēšanas, mūzikas, dejošanas un citi. Kā arī obligātais pionieru pulciņš, kurš aktīvi darbojies vēstures skolotājas Ritas Ulpes vadībā. Līdz ar skolotāja F. Circeņa atnākšanu, izveidojies arī šaha pulciņš.
Šahs ir F. Circeņa mīļākais sporta veids. Ar šahu sāka nodarboties Liepājas pamatskolā jau sešu gadu vecumā. Ādažos trenēja šahistus gan pamatskolā, gan vidusskolā. F. Circenis bija Rīgas rajona sporta skolas šaha treneris. Kā šaha treneris darbojās arī Priekuļos. F.Circeņa labāko audzēkņu vidū - Latvijas šaha lielmeistars Edvīns Ķeņģis, Latvijas labākais šahists - A. Vītoliņš, G. Skujiņa – olimpiete, A. Strauts - Latvijas jaunatnes čempions. F. Circenis trenēja arī Latvijas sieviešu olimpiādes komandu, kas ieguva 12. vietu pasaulē. Tas F. Circeņa dzīvē skaitās augstākais sasniegums un lepnums, jo līdz šim Latvijas vēsturē tā ir visaugstākā vieta. F. Circenis ir arī gandarīts, ka Sosonko grāmatā par lielākajiem šaha meistariem. viņš vairākkārt pieminēts kā A. Vītoliņa treneris.

1959.gadā F. Circenis ir bijis Latvijas čempions vieglatlētikā. Trenējās pie slavenā trenera Imanta Gaiļa. Latvijas mērogā vienmēr ir bijis trijniekā. Piedalījies arodbiedrības izlasē, ir Daugavas sporta biedrības čempions. F. Circenis ir izbraukājis krustu šķērsu Krieviju, tālākais punkts Čeļabinska. Ir bijis Francijā, Čehijā, Vācijā, Amerikā, Indijā, Somijā.
Latvijas Tautas frontē F. Circenis ir bijis jau no paša sākuma. Piedalījies visos Tautas frontes kongresos. Bija klāt, kad E. Valters uzstājas ar uzrunu – “būsim saimnieki savā zemē”. F. Circenis uzskata, ka ir bijusi liela kļūda, ka Tautas fronte nekļuva par partiju. Pēc Tautas frontes viņš aizgāja uz Demokrātisko centra partiju, kas vēlāk apvienojas ar partiju “Saimnieks”. Tagad F. Circenis ir Darba partijā. F. Circenis ir bijis Rīgas rajona padomes deputāts no 1989.gada līdz pat 1999. gadam. Rajonā ir vadījis izglītības un kultūras komisiju, vēlāk komisiju pārdēvē par komiteju. Ādažu pagastā F. Circenis vadīja Sociālo jautājumu komiteju. Tagad vada pensionāru padomi. Pagastā ir izveidots pensionāru klubs, ir sava lasītava, ir izveidots koris, ansamblis, ir veselības vingrošanas grupa pensionāriem.
Mīļākās vietas Ādažos ir Gaujas krasts, patīk vērot Gauju. Joprojām F. Circenis ir biatlona un basketbola, kā arī vieglatlētikas fans. Mīļākās avīzes ir “Lauku avīze” un “Diena”. Felikss Circenis ar dzīvi ir apmierināts, jo dzīve ir bijusi daudzkrāsaina un pilnvērtīga. F. Circeņa dzīves moto ir Voltēra atziņa: “Mīliet patiesību, bet esat iecietīgi pret maldiem.” Otra viņam tuva atziņa ir Evalda Valtera izteikums: “Dzīvi nevajag uztvert pārāk nopietni, jo dzīvs no viņas tik un tā ārā netiksiet”.
2002.gada aprīlis


* Sagatavoja 11. A klases skolnieks Mārtiņš Sauka
Konsultante – skolotāja Anna Deniškāne




Batālijas ap Siguldas kausu

Pašlaik cilvēku prātus visvairāk nodarbina dažādas politiskās cīņas. Bet domu spriedzes maiņa, atpūtas brīžos pārslēdzoties uz savu «hobby», citudien var palīdzēt vēl labāk paveikt iecerēto. Arī tāpēc mēdzam mērot spēkus un prātus senajā šaha spēlē. Šādu, cildenu nodomu vadīti, Siguldas šaha entuziasti jau ceturto reizi pulcināja visus šahistus gaujmaliešus. Šogad aicinājumam atsaucās mazāk entuziastu nekā citkārt. Iespējams, ka tas izskaidrojams arī ar benzīna trūkumu... Taču 16 komandu konkurencē cīņa par Zvejniekciemā aizvadītā gada laikā rūpīgi sargāto kausu vissavienības kategorijas tiesnešu E.Berķa un P. Podnieka prasmīgajā vadībā ritēja spraigi un draudzīgi bez diemžēl vēl dažviet sastopamā nekorektuma. Kad tempoturnīrā (katram dalībniekam partijai atvēlētas 15 minūtes) tika fiksēti pēdējās, devītās kārtas, rezultāti, noskaidrojās, ka par Siguldas kausa īpašniekiem šogad kļuvuši agrofirmas «Ādaži» šahisti A. Auziņš, F. Circenis, K. Ramma un T. Vīksna. Komanda izcīnīja 25,5 punktus no 36 iespējamiem. 
Otrajā vietā ar 23,5 punktiem pagājušā gada favorīti — Zvejniekciema kvartets, trešajā — Valmieras šahisti, kas tikai pateicoties dažādiem papildus aprēķiniem, mazliet pārspēja limbažniekus. Katrai komandai 22 punkti. Piektajā vietā, par mata tiesu apsteidzot mājiniekus, negaidīti ierindojās pirmā Gulbenes komanda. Individuāli šogad veiksmīgākais bija jaunais meistarkandidāts K. Ramma (8,5 no 9), otrais —V. Meijers (Limbaži), trešais - J.Visockis (Zvejniekciems) katram pa septiņiem punktiem. Vēlamies tradicionālo Siguldas turnīru saglabāt, tādēļ aicinām citus Gaujmalas un Vidzemes jūrmalas šahistus tikties biežāk.

U. Deisons 
* Darba Balss / 05.12.1989



Pēc daudzu gadu pārtraukuma atkal aizvadīts pedagoga, vieglatlēta un šahista Fēliksa Circeņa (1929-2004) piemiņas turnīrs. Sestdien Ādažu vidusskolā tas pulcēja 52 dažādu paaudžu un meistarības šahistus no trijām valstīm – Latvijas, Spānijas un Krievijas.
Circeņa piemiņu pirms sacensībām ar uzrunu godināja arī Ādažu vidusskolas direktore Dace Dumpe un Latvijas Šaha federācijas prezidents Āris Ozoliņš. Šī turnīra direktors un galvenais organizators Jānis Grasis savukārt atzina, ka Circeņa vārds ar šīm vienām sacensībām netiks aizmirsts un tās notiks arī turpmāk, pirmajā sestdienā pēc skolas beigšanas. Nākamgad tas būs 1.jūnijā.
Par uzvarētāju pārliecinoši kļuva lielmeistars Aleksejs Širovs (Spānija, 2646), kurš uzvarēja visas septiņas ātrā šaha (10 minūtes plus 5 sekundes) partijas. Piekāpdamies tikai Širovam, otro vietu ar 6 punktiem ieņēma FM Matīss Mustaps (2441), bet trešais ar 5,5 punktiem finišēja Jurijs Agafonovs (2081). Vēl labāko sešiniekā tika FM Kristaps Krustkalns (2188), mājinieks FM Jānis Grasis (2196) un Aleksandrs Jazdanovs (2011).
Visi dalībnieki, rezultāti un ieņemtās vietas apskatāmas.
Sacensībās, kuru balvu fonds bija ap 500 eiro, tika sveikti daudzi spēlētāji. Viss godalgu saņēmēju saraksts apskatāms. 

Kā teikts vietnē latvijassports.lv, vieglatlēts, šahists, treneris, pedagogs Fēlikss Circenis dzimis 1929.gada 16.februārī Vaiņodē.  Absolvējis Liepājas Politehnikumu un Latvijas Lauksaimniecības akadēmiju. Strādājis Priekuļu lauksaimniecības mehanizācijas tehnikumā, no 1962.gada līdz 1977.gadam par direktoru. Deviņus gadus bijis Ādažu astoņgadīgās skolas direktors. No 1989. līdz 1999. gadam bijis Rīgas rajona padomes deputāts. Bijis viens no labākajiem Latvijas garo distanču skrējējiem. Treneris Imants Gailis. 1950. un 1951.gadā kļuva par sporta biedrības "Daugava" čempionu 5000 m. Priekuļos viņa darbības laikā uzbūvēja pirmo biatlona šautuvi un stadionu, kas 1966. gadā Vissavienības konkursā tika atzīts par labāko rajona stadionu PSRS. 1971.gadā tur tika aizvadīts PSRS kausa posms biatlonā. Fēlikss Circenis piedalījies Latvijas šaha čempionātos no 1960. līdz 2000.gadam. Bijis Rīgas rajona sporta skolas šaha treneris. Viņa audzēkņi ir starptautiskais meistars Alvis Vītoliņš un lielmeistars Edvīns Ķeņģis. 1992. gadā F.Circenis vadīja Latvijas sieviešu izlasi pasaules šaha olimpiādē Manilā. Publicējies žurnālā "Šahs". Ādažu šaha klubs ir nosaukts Fēliksa Circeņa vārdā.



Dāvana pašam sev 

Šodien Ādažu vidusskolas skolotājam, direktora palīgam FELIKSAM CIRCENIM sešdesmit. Pēc Liepājas politehnikuma studijām LLA Zemes ierīcības fakultātē pēc Priekuļu lauksaimniecības tehnikumā 23 nostrādātiem gadiem [15 no tiem direktora postenī] F. Circenis ir ādažnieks. Līdz 1986. gadam viņš vada Ādažu astoņgadīgo skolu, bet šodien  vidusskolā māca ģeogrāfiju, rasēšanu, profesijas izvēles pamatus. Ir LTF atbalsta grupas līderis. Līdzās tiešajam darbam pats arī aktīvs fizkultūrietis, sporta propagandists un treneris. Vieglatlētika un šahs liekas nesavienojamas lietas, bet tieši F. Circeņa personība pierādījusi pretējo. Tagad viņš ir republikas junioru izlases treneris šahā. Pašreizējo audzēkņu vidū pieci meistarkandidāti. Par saviem apbalvojumiem nemīl runāt. Pats sev jubilārs nesen dāvāja tūrisma braucienu uz Indiju. Šodien, saņemot daudz apsveikumu, visa laba vēlējumus, ko Jūs pats gribētu teikt saviem līdzcilvēkiem! Vispirms novēlu spēku, lai mēs varētu atbrīvoties no vecajiem stereotipiem, lai mēs brīvi domātu, runātu, lai mums pietiek pacietības un neatlaidības savu mērķu realizēšanā un lai darbi aizstāj runas!

Ar F. Circeni sarunājās G. Svabadnieks 
* Darba Balss / 16.02.1989
🏆🏆🏆 
Fēlikss Circenis ar Edvīnu Ķeņģi.

Talantu meklēšanas prieks
1989.02.15 Sports (Latvijas PSR Sporta biedrību izdevums)
Klovāne, Astra


Biogrāfija
Dzimis Vaiņodē, netālu no Lietuvas robežas, kā vienīgais bērns ģimenē. Māte Elza Circene (1903-1996) strādājusi Vaiņodes tuberkulozes sanatorijā. 5 gadu vecumā zaudējis tēvu. Beidzis Liepājas Politehnikumu (tagad - Liepājas Valsts tehnikums), bet vēlāk arī Latvijas Lauksaimniecības akadēmijas Zemes iemērīšanas fakultāti. Vēl studējot Lauksaimniecības akadēmijā sācis skolotāja gaitas Mālpils Meliorācijas skola (tagad - Mālpils profesionālā vidusskola), kur mācījis ūdens saimniecību un ģeodēziju. Pēc Lauksaimniecības akadēmijas beigšanas pārgājis uz Priekuļu lauksaimniecības mehanizācijas tehnikumu (tagad - Priekuļu un Jāņmuižas valsts tehnikums). 1962. gadā kļuvis par šīs mācību iestādes direktoru un vadījis tehnikumu līdz 1977. gadam. 1966. gadā par panākumiem pedagoga darbā apbalvots ar medaļu «Par darba varonību». 1977. gadā pārcēlies uz Ādažiem, kur deviņus gadus strādājis par Ādažu astoņgadīgās skolas direktoru. Vēlāk bijis rasēšanas skolotājs Ādažu vidusskolā. Atmodas laikā aktīvi iesaistījies Latvijas Tautas frontes darbībā. Piedalījies visos Tautas frontes kongresos. Vēlāk iestājies Demokrātiskajā centra partijā, kas vēlāk apvienojusies ar Demokrātisko partiju "Saimnieks". 1996. gadā partijas Vidzemes apgabala sarakstā piedalījies 6. Saeimas vēlēšanās. 1997. gadā pēc Demokrātiskās partijas "Saimnieks" šķelšanās iestājies Darba partijā. No 1989. līdz 1999. gadam bijis Rīgas rajona padomes deputāts, kur vadījis izglītības un kultūras komiteju. Ādažu pagastā vadījis Sociālo jautājumu komiteju un pensionāru padomi.
Vieglatlēts
Studiju laikā aktīvi nodarbojies ar vieglatlētiku. 1940. gadu beigās un 1950. gadu pirmajā pusē bijis viens no labākajiem Latvijas garo distanču skrējējiem. 1950. gadā kļuvis par sporta biedrības «Daugava» čempionu 5000 m skrējienā. 1951. gadā atkārtojis šo panākumu. Vēlākajos gados bijis sporta biedrības «Vārpa» vieglatlētikas izlasē, kā arī starp Latvijas labākajiem vieglatlētiem 5000 m un 10000 m distancēs.
Biatlona entuziasts
Priekuļos viņa tehnikuma direktora darbības laikā tika uzbūvēta pirmā biatlona šautuve un moderns stadions, kas 1966. gadā Vissavienības konkursā tika atzīts par labāko rajona stadionu PSRS. 1971. gada janvārī šeit tika aizvadīts PSRS kausa posms biatlonā, kas bija vienas no pirmajām augsta ranga sacensībām biatlonā Latvijā.
Šahists
Fēlikss Circenis bija pazīstams kā labs šahists. Ar šahu sācis nodarboties jau Liepājas pamatskolā. Vairākas reizes piedalījies Latvijas šaha čempionātu finālos:
  • 1960. gads - 11.-12. vieta.
  • 1974. gads - 13.-14. vieta.
  • 1990. gads - 64.-88. vieta.
  • 1991. gads - 89.-109. vieta.
  • 1999. gads - izstājies pēc 2. kārtas.
  • 2000. gads - 18.-26. vieta.
Priekuļos sācis darboties arī kā šaha treneris, vēlāk kļuvis par Rīgas rajona sporta skolas šaha treneri. Starp viņa audzēkņiem ir bijuši daudzkārtējais Latvijas šaha čempions Alvis Vītoliņš un starptautiskais lielmeistars Edvīns Ķeņģis. 1992. gadā bijis Latvijas sieviešu izlases treneris Pasaules šaha olimpiādē Manilā, kas ieguvusi 12. vietu kopvērtējumā. Savus trenera vērojumus un iespaidus bieži publicējis žurnālā «Šahs». Pēc viņa nāves Ādažu šaha klubs ir nosaukts Fēliksa Circeņa vārdā.
Piemiņas turnīrs šahā

2018. gadā Ādažos tika atjaunota Fēliksa Circeņa piemiņas turnīru tradīcija. Par pirmā ātrā šahā turnīra uzvarētāju 52 dalībnieku konkurencē kļuva lielmeistars Aleksejs Širovs.




===

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru