trešdiena, 2017. gada 23. augusts

Podnieku ciemats ^



Viesos pie godalgotiem lauksaimniekiem un laukstrādniekiem 
Vienota zeme cēlusi godā darbu un darba darītāju. Katrs labs darbs augstu vērtēts un godam pieminēts. Zemkopības ministrija un lauksaimniecības kamera jau otru gadu godalgojusi ilggadīgos lauku strādniekus, kas daudz gadus vienās mājās nodzīvojuši, un savā darba karogā rakstījuši vārdus par mieru un saticību. Tāpat godalgoti lauku saimnieki, kas rūpējušies par strādnieku dzīves un darba apstākļiem, vai kas savus bērnus audzinājuši uzticīgus zemes darbam. 
Rudens saule sārtojās dzeltenās lapās, kad sākam ceļu pie godalgotiem lauku darbu veicējiem. Brūnas govis, staigā pa atālainajām pļavām. Balti dūmu stabi ceļas no pelēkiem skursteņiem, čaklas kājas šķērso māju pagalmus. Mūsu ceļš ved caur Vidzemi, lai redzētu un runātu ar ļaudīm, kas savu dzīvi atdevuši lauku sētu skaistumam. Rīta sveiciens atskan Ādažu pagasta Jāņa Kalniņa «Podnieku» māju pagalmā. Brūni krāsotās māju sienas grimst kuplu koku dzeltenumā. Ļaudis apbrīno svešos atnācējus. Saimnieks stāsta: — vienmēr esmu centies, lai katrs centīgs darba darītājs labi varētu justies un patīkami pavadīt savas atpūtas stundas. Mana vēlēšanās, lai mani strādnieki visi būtu ģimenes cilvēki, ar tiem daudz vieglāk, un patīkamāk strādāt. Nav jau grūti katram savu istabiņu iekārtot. «Podnieku» saimnieks pašreiz ceļ jaunu māju, kur paredzējis atsevišķas istabas, pat ar atsevišķām virtuvēm vairākiem ģimenes cilvēkiem — laukstrādniekiem. Arī vecajā mājā strādniekiem savas istabas. Mājās radio, telefons un citas lauku labierīcības. —Man patīk, ka manā mājā skan bērnu balsis, smiekli un bērnu prieks, — saka saimnieks. — Paldies mūsu saimniekam, — sarunā iejaucas strādniece, kas jau četrus gadus dzīvo «Podniekos», — daudz par mums viņš rūpējas, arī mums daudz lielāks prieks tad strādāt. Šo saimniecību LL kamera godalgojusi par laukstrādnieku dzīves un darba apstākļu uzlabošanu. Saimnieks sniedzis roku strādniekam, uzticībā veidojusies darba draudzība. Tālāk ceļš aizved tā paša pagasta «Ģipteros». Te pie saimnieka Bērziņa jau ilgus gadus labi savu darbu veic divi cilvēki, Tie ir ilggadīgie laukstrādnieki Ēvalds Švirksts un Emma Beiteris. Ieejot mājas pagalmā, nāk pretī spēcīgs lauku puisis. — Vai varētu runāt ar godalgotiem laukstrādniekiem? — Es pats viens tāds esmu. — Bet jūs esat taču vēl samērā jauns? — Jauns gan, bet jau 12 gadus strādāju pie sava saimnieka. — Nu, kā tad patīk, ja vienā vietā tik ilgi jāstrādā? Varētu taču laimi izmēģināt arī citur? 
— Kas tur par prātu, — gandrīz apvainots stāsta Švirksts, netīk mētāties apkārt. Daudz labāk darbus var padarīt, ja ir saticība ar savu saimnieku. Un tad jaunais, goda zīmēm apveltītais strādnieks stāsta par Pļaujas svētkiem, runā par Prezidentu. — Daudz tur redzēju un iemantoju. Neaizmirstams bija brīdis, kad Prezidents mūs uzrunāja, tas dos jaunus spēkus darbā ejot. Šai pašā mājā jau vairāk kā 20 gadus strādā Emma Beiteris. Pļaujas svētkos saņēmusi siltu segu. — Silta gan, — saka strādniece. Tūlīt pirmā vakarā izmēģināju. Paldies devējiem! Vēl jau gan laiks tāds siltāks, bet drīz jau būs dikti vajadzīga. — Vai vēl ilgi domājiet tepat strādāt? — Domāju gan. Ko tā staigās apkārt. Sastrīdas kādreiz ar saimnieku, bet tad atkal izlīgst un strādā vēl dūšīgāk. —  Kādi strādnieki tad ir tie labākie, vai ar šiem ilggadīgiem labāk strādāt? — iztraucēju saimnieku. — Daudz labāki. Darbi jau zināmi. Darbs pats iet uz priekšu. 
Baltie ceļu loki tālāk mūs noved pie Kauguriem. Smagiem soļiem no lauka nāk mājās zemnieks ar arklu. Bagāts rudens klētīs sanesis dzelteno graudu svētību, bagāts rudens priecīgu darījis arāja sirdi Kauguru pagasts slavens dzimtām, kas jau gadusimtus savās mājās dzīvo un stingri tur rokās arkla balstu. Tālu jau redzamas balti krāsotās Briežu mājas. Te Briežu dzimtas sencis Bērtulis dzīvojis jau no 1731. gada un miris 102 gadu vecumā. Tagad Briežu mājās dzīvo divas šīs senās dzimtas paaudzes. — Tik daudz laika aiztecējis, — stāsta no šīs dzimtas pašreiz vecākā — saimnieka māte Anna, — tik daudz strādāts, un tagad tik skaists laiks piedzīvots. — Ar lauku sētu esmu vienmēr lēmis saistīties, — pilns spara saka jaunais Briežu mājas saimnieks Paulis. — No augstskolas sola te atnācu un savu darbu savai sētai atdošu. Vaives pagasta «Šķesteri» — Vītiņa saimniecība godalgota par vispusīgas saimniekošanas izveidošanu». — Esmu reizē laimīgs un lepns, ka Prezidents un valdība mani izraudzījuši apbalvoto lauksaimnieku vidū,saka saimnieks. Ir prieks šai laikā dzīvot. Mūsu pienākums vēl vairāk pielikt darba savu māju kopšanai. To darīšu. Vēl daudz klauvējamu skan pie māju durvīm, kur mīt centība un labi tikumi, smejas bērnu balsis. Pateicībā Prezidentam dzīvo ļaudis, kas godīgi brūno maizes riecienu griezuši un plato delnu spēku atdevuši darbam. 



2019.g.


 




2019.g.







23.01.2016

23.01.2016

 


23.01.2016

23.01.2016

23.01.2016

 



23.01.2016


23.01.2016






















 





==================================== 

Ādažos durvis ver privātais bērnudārzs Patnis
Apriņķis.lv 
2013. gada 8. februāri

Sestdien, 9.februārī, Ādažu novadā tiks atklāts privātais bērnudārzs "Patnis".Tā izveidē nekustamā īpašuma projekta "Podnieki" attīstītāji investējuši 210 000 latu, vēsta aģentūra LETA. 
Projekta "Podnieki" attīstītāji četru mēnešu laikā izveidojuši mūsdienīga bērnudārza telpas, kurās ir vietas 92 bērniem vecumā no viena gada līdz pat skolas vecumam. Projekta īstenošanu daļēji finansēja "Danske Bank" Latvijas filiāle. Jaunizveidotajās telpās privātā pirmsskola "Patnis" sāka strādāt 2013.gada janvārī. Patlaban bērnudārzu jau apmeklē 63 bērni. Var droši paredzēt, ka līdz ar turpmāko dzīvokļu pārdošanu daudzdzīvokļu ēkā, kuras pirmajā stāvā ērti iekārtots šis bērnudārzs, brīvās vietas grupiņās pavisam drīz būs aizņemtas.  Patlaban Ādažos darbojas pieci bērnudārzi – Ādažu pašvaldības pirmsskolas izglītības iestāde, Kadagas pirmsskolas izglītības iestāde, tāpat privātais bērnudārzs Ādažu Brīvajā Valdorfa skolā, "Pasaku valstība" un "Patnis". Līdz šim "Patnis" darbojās mazākās telpās, bet nu tas izvietojies mūsdienīgās, īpaši bērnudārzam veidotās telpās jaunajā projektā "Podnieki".  
"Mūsu projekta mērķauditorija ir jaunās ģimenes, un jaunajiem vecākiem ir ļoti svarīgi, lai apkārtnes infrastruktūra būtu sakārtota un nebūtu jāuztraucas par to, vai būs kur atstāt bērniņu, kamēr vecāki atrodas darbā. Tādēļ arī mēs kopīgi ar "Patni" nolēmām izveidot jaunas telpas, kas būtu piemērotas bērniem dažādās vecuma grupās un esam gandarīti par paveikto, jo tas būs liels atbalsts ne tikai mūsu mājas iedzīvotājiem, bet arī daudzām Ādažos un tuvākajā apkārtnē dzīvojošajām ģimenēm," norāda projekta "Podnieki" attīstītāju valdes loceklis Uģis Putniņš.  
"Bērnudārza telpas atradās tepat blakus, arī ciematā "Podnieki", tomēr līdz šim varējām piedāvāt tikai 36 vietas savā dārziņā. Ādažu novada pašvaldība ir nākusi pretī vecākiem, līdzfinansējot Ādažos deklarētos bērnus, kas apmeklē privātās pirmsskolas iestādes. Tie ir 100 lati katru mēnesi katram bērnam," sacīja bērnudārza vadītāja Anta Krasta  9.februārī pulksten 14. 30 notiks oficiālā privātās pirmsskolas iestādes "Patnis" atklāšana, kurā piedalīsies labklājības ministre Ilze Viņķele ("Vienotība"), Ādažu novada domes priekšsēdētāja vietnieks Pēteris Balzāns, privāto bērnudārzu asociācijas vadītāja Daina Kājiņa, kā arī projekta "Podnieki" attīstītāji.





SIA “Vestabalt” uzsāk dzīvokļu pārdošanu projektā “Ūbeļu Nami”, kur satiekas mūsdienu arhitektūra, kvalitāte, jaunākās interjera tendences, videi un ģimenēm draudzīgi risinājumi. Tas ir projekts, kur moderna pilsētas iedzīvotāja prasības ergonomiski savijas ar dabu, piepilsētas mieru un harmonisku dzīves vidi. “Ūbeļu Nami” ir jauns daudzdzīvokļu namu projekts Ādažos, Ūbeļu ielā, netālu no upes Gaujas, Vējupes ielokā.
 

 

 



 





 
16.10.2014

16.10.2024

===================================
 







































 


03.11.2020


2019.g.

2019.g.
 
Podnieku mājā dzīvojuši pagasta vadītāji
Mārtiņš Kalniņs un Jānis Kalniņš



2019.g.






 



























































 



 



=== 16.10.2024. ===


 













 












 








 

-

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru